REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
05.11.19 (17:55)

Katowice. Dzieci cierpią z powodu używania smartfonów

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach leczy małe dzieci, które cierpią z powodu częstego korzystania ze smartfonów. Nowy rodzaj bólu ma już nawet swoją nazwę: szyja smartfonowa.
djedzura / iStock.com

Do kliniki w Katowicach trafia coraz więcej ofiar rozwoju technologicznego. Pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przyznają, że nawet ich mali pacjenci zaczynają cierpieć z powodu bólu wywoływanego korzystaniem z komórek.

Ostatnio pojawił się nowy zespół bólowy – tzw. zespół szyi smartfonowej. To efekt częstego używania telefonów lub komputerów - mówi dr Małgorzata Gola z Poradni Leczenia Bólu GCZD w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

REKLAMA

Ludzie na całym świecie borykają się z tym problemem. Ma wiele nazw. Najpopularniejszy termin to text neck, czyli "szyja tekstowa", ale spotyka się też "postawę żółwia" lub "zespół pochylonej głowy".

Zobacz też: Jak spędzać mniej czasu z telefonem?

Korzystając z telefonu zastygamy w nienaturalnej pozycji. Głowa przeciętnego dorosłego waży 5,5 kg. A każde wychylenie głowy od pionu, do którego kręgosłup jest przystosowany, powoduje zwiększenie siły jej nacisku. Kiedy pochylamy głowę o 60 stopni do przodu, siła nacisku głowy na kark wynosi aż 27 kilogramów.

Wikimedia Commons CC0
Pozycja głowy w trakcie korzystania z telefonu a jej nacisk na kark.

Jak zapobiegać zwyrodnieniu szyi i związanym z nim bólom? Wystarczy w czasie korzystania z telefonu unieść urządzenie nieco wyżej niż zwykle. Na tyle, żeby nie musieć pochylać się nad telefonem i zachować prostą postawę. Warto też wzmacniać mięśnie odpowiadające za ruch szyi odpowiednimi ćwiczeniami. Jednym z nich są krążenia głowy naprzemiennie w obydwie strony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij