Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Kawa z "maca", Mountain Dew i "energetyk". Kofeina zabiła rosłego 16-latka

19
Podziel się:

Chłopak przyjął zbyt dużą ilość w kofeiny w zbyt krótkim czasie. Taką informację podali amerykańscy śledczy po sekcji zwłok zmarłego 16-latka.

Kawa z "maca", Mountain Dew i "energetyk". Kofeina zabiła rosłego 16-latka
(iStock.com)

Davis Allen Cripe zmarł w szkole w Karolinie Północnej. Najpierw wypił latte z restauracji McDonald's. Chwilę później poprawił napojem "Mountain Dew". Na koniec do puli dorzucił jeszcze napój energetyczny. Wszystko w mniej niż 2 godziny. Jak się okazało, za szybko.

Nastolatek zmarł na atak serca. Tak duża ilość kofeiny w krótkim czasie spowodowała skrajną postać zaburzenia rytmu serca. W konsekwencji narząd przestał pracować, nastąpił zgon. Co ważne, rosły 16-latek o wadze 90 kg nie miał nigdy problemów z sercem. Był dość wysoki, nie był uważany za otyłego.

Śledczy ustalili, że przyjął aż 470 mg kofeiny. Kawa zawierała 142 mg a słodki napój ok. 90 mg. Najmocniejszy był jednak "energetyk", którego nazwy nie podano. Zawierał aż 240 mg substancji pobudzającej.

Dobowa bezpieczna dawka kofeiny to nawet 400 mg. Oczywiście to wartość określona dla dorosłej osoby, którą rozłożono na wiele godzin. Młody organizm chłopaka nie był przyzwyczajony do takiej ilości i przekroczenie dawki zakończyło się tragicznie.

Specjaliści ostrzegają. Wśród młodzieży a nawet dzieci gwałtownie rośnie spożycie napojów pobudzających. Oprócz nie do końca zdrowej w ich wieku kofeiny, zawierają często bardzo dużo cukru. Taka mieszanka jest niezwykle niebezpieczna dla młodego organizmu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Drae
4 lata temu
Artykuł dramatycznie przesadzony, jeśli wierzyć tym bzdurom powinienym być martwy dobre 300 razy. Codziennie strzelam sobie chociaż puszkę energetyka, często butelkę lub więcej, i kończę taką butelkę w góra godzinę. Kolejny syf z ameryki, gdzie rząd chce zdelegalizować wszystko pod pretekstem niebezpieczeństwa.
Kawosz
5 lata temu
Jakiś wrażliwiec. Piję od 12 do 20 espresso dziennie i zdarzają się (choć nie codzień) "energetyki". Acha piszę jeszcze więc nadal żyję.
Piteq
5 lata temu
Na 99% to był energetyk MONSTER, sami mówią że daje niezłego kopa, przez co jest bardzo popularny tutaj
eldocent
5 lata temu
Najmocniejszy był jednak "energetyk", którego nazwy nie podano - Albert, autorze - cymbalisto, przeciez napisales, ze to Mountain Dew? Czytasz to, co piszesz ?
zmb
5 lata temu
a osoba po 30 ile musi wypic żeby umrzec?
mick
5 lata temu
A ile kofeiny wypił autor tego kretyńskiego newsa?
II
5 lata temu
Sugeruję paciorek zamiast energetyków
piotr
5 lata temu
a mnie się widzi ,że śmierć spowodowało co innego --to nie możliwe by kofeina wypita jednak w odstępie miała taki skutek , może cierpiał na chorobę serca jeszcze nie zbadaną albo tętniak zabił , !!!!!!!!!!!
Kot_Alik
5 lata temu
Karol Darwin lubi to!
Gad
5 lata temu
Energetyki powinny być sprzedawane od 18 roku życia jak alkohol. Co i rusz widzę uczniaków wychodzących ze spożywczego z puszkami zawierającymi to świństwo. Dlaczego państwo nie reaguje? Przecież taki energetyk to nie jest paczka landrynek tylko poważna dawka kofeiny, cukru i niewiadomego pochodzenia wody.
harimaa
5 lata temu
poziom tych "newsow" a tu cytat z Wiki Dawka śmiertelna kofeiny dla dorosłego zdrowego człowieka wynosi 10 gramów, śmierć następuje zazwyczaj w wyniku migotania komór serca. Prawdziwe zatrucia kofeiną są jednak rzadkie[85]. Dawka śmiertelna kofeiny przy podaniu doustnym dla człowieka to około 150 mg na kilogram masy ciała. 10 gramów dawka śmiertelna a tu bezpieczna dawka 0,4g chyba dla niemowlaka xD
plenery net
5 lata temu
coraz blizej urlop a ty nie wiesz co robic? - PLENERY NET
jo
5 lata temu
Rzadziak...
asdf
5 lata temu
ja pije po 6 kaw dziennie + zdarza mi się walnąć jakiś energetyk i jeszcze 1l pepsi także naprawdę chłopak musiał mieć zaburzenia rytmu serca.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić