Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Każdemu ciągle się to zdarza. Teraz wiemy, dlaczego

4
Podziel się

Ile razy w tygodniu wchodzicie do pokoju z zamiarem zrobienia czegoś... i w tym momencie zapominacie, co to miało być? Wstajesz, żeby gdzieś pójść i kiedy tam docierasz, nie pamiętasz, po co przyszedłeś. Brzmi znajomo? Naukowcy już wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Każdemu ciągle się to zdarza. Teraz wiemy, dlaczego
(giphy.com)

Powodem naszego zapominania są... drzwi. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Notre Dame w Indianie poprosili ochotników, by wzięli udział w specjalnie zaprojektowanej grze. Mieli za zadanie podnosić przedmiot ze stołu, który natychmiast znikał z ekranu. Następnie trzeba go było odłożyć na drugi stół w tym samym pomieszczeniu lub przejść do innego pokoju.

Przechodzenie przez drzwi powodowało, że pamięć szwankowała. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg przechowuje informacje w częściach. Zmieniając otoczenie, niejako zatrzymuje się i zaczyna "nagrywać" od początku. Chroni nas w ten sposób przed nadmiarem niepotrzebnych danych. Jednak taka wybiórczość sprawia przy okazji, że często nie możemy sobie przypomnieć, po co właściwie weszliśmy do danego pomieszczenia.

Naukowcy nie potrafią temu zaradzić. Mogą jednak nam uświadomić, dlaczego tak często o czymś zapominamy. Czasem myśl do nas wraca, często jednak nie. Zdarza się, że wracamy do pokoju, z którego przyszliśmy, żeby sobie o czymś przypomnieć. I jak wykazały badania, ma to sens - informuje metro.co.uk.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

KOMENTARZE
(4)
heh
6 lat temu
nazwa Trap Door nabrała sensu ;)
marek
6 lat temu
macierewicz ma to co ranek :-)
zimny
6 lat temu
A co na to PETRU?Wszedł do sejmu i nie wie PO co.
nop
6 lat temu
Naukowcy mają hipotezę, Boga nie ma, ale jest prawdopodobne, że jednak jest
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić