Albert Kamiński| 

Kiedy i jak ubierać choinkę? Poznaj tradycję i zwyczaje

0

Ubieranie choinki to element bożonarodzeniowej tradycji. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy powinno się ją ubierać. Niektórzy zastanawiają się także, czym według tradycji przybierać bożonarodzeniowe drzewko. Oto krótki przewodnik po panujących tradycjach i zwyczajach.

Kiedy i jak ubierać choinkę? Poznaj tradycję i zwyczaje
(flickr.com, https://www.flickr.com/photos/rexness)

Tradycyjnie choinkę ubiera się w wigilię Bożego Narodzenia. Według staropolskich zwyczajów to czas wspólnego przygotowania do świąt. Cała rodzina zbiera się w wigilijny poranek na wspólnym przyozdabianiu drzewka. Kościół katolicki akceptuje ubieranie choinki nawet tydzień przed świętami i uważa to za zgodne ze współczesną tradycją.

Drzewko zaczynamy stroić coraz wcześniej. Presja wywierana przez sklepy i media skłania Polaków do ubierania jej już na początku grudnia. Dodatkowo rodzice robią to ze względu na dzieci, które jak co roku z niecierpliwością wyczekują bożonarodzeniowego nastroju. Wiele osób wyjmuje z szafy ozdoby 6 grudnia, czyli w mikołajki. Należy przy tym pamiętać, że żywe drzewo może nie wytrzymać do świat.

Tradycyjne ozdoby choinkowe wracają do łask. Jeszcze niedawno na choince znajdowały się nudne bombki i oklepane lampki choinkowe. Od kilku lat Polacy wracają do korzeni i skłaniają się ku wieszaniu ozdób z papieru i owoców (jabłek, pomarańczy), a także ciasteczek. Coraz częściej na choince zamiast lampek można spotkać świece. Takie dekoracje są niezwykle efektowne i całkowicie zmieniają wystrój wnętrza.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

A co symbolizowały ozdoby choinkowe? Każda z nich miała pewien cel. Gwiazda betlejemska miała wskazywać drogę naszym bliskim i pomagać w powrotach do domu. Światełka broniły przed ciemnością i złem. Łańcuchy symbolizowały rodzinne więzi, a dzwoneczki oznaczały dobrą nowinę.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić