Kluczowa wizyta Dudy u Tuska. Taki jest jej efekt

84

Spotkanie Donalda Tuska z Andrzejem Dudą było oczekiwane nie tylko przez Polaków. Ich rozmowa może ostudzić nastroje wokół rządów Prawa i Sprawiedliwości wśród unijnych polityków.

Kluczowa wizyta Dudy u Tuska. Taki jest jej efekt
(East News, THIERRY MONASSE)

Prezydent Duda znalazł nić porozumienia z Donaldem Tuskiem? Pewności nie ma, ale sądząc z deklaracji mogło się tak stać przynajmniej w kluczowej kwestii: obaj zgodzili się co do tego, że interesy Polski i całej Unii Europejskiej są podobne. Andrzej Duda podkreślił też, że rozmowa obu polityków się przedłużyła. Z reguły to pozytywny sygnał, który ma dowodzić dobrej atmosfery na takich spotkaniach.

Prezydent Polski odniósł się do zarzutów o oddalaniu się od nurtu polityki europejskiej.

Polska niezależnie od tego, kto w niej rządzi, jest beneficjentem UE, jest nieodrodnym członkiem wspólnoty europejskiej. Chcemy, żeby ta wspólnota trwała, ale z zachowaniem suwerenności państw narodowych - powiedział po rozmowie z Donaldem Tuskiem.

Andrzej Duda tonował nastroje. Zapewniał, że w naszym kraju nie dzieje się nic złego.

W Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Toczą się spory, ale o charakterze politycznym. To nie są spory dotyczące na przykład naszej pozycji w Europie, czy podejścia do ważnych spraw wspólnych. Liczę na zrozumienie u naszych partnerów europejskich - mówił w Brukseli po rozmowie z Tuskiem polski prezydent.

Donald Tusk z kolei przestrzegał przed odmalowywaniem rzeczywistości w Polsce w czarnych barwach. Szef Rady Europejskiej pił wyraźnie w ten sposób do retoryki stosowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Najważniejsze jest to żeby nie uwierzyć we własną propagandę. Tylko mówić prawdziwie o Polsce i Europie. Na przykład narracja, że polska sytuacja gospodarcza jest katastrofalna, mogła doprowadzić do tego, że ktoś w to uwierzył. (…) Ostatni rating agencji S&P, moim zdaniem przesadzony i niesprawiedliwy pokazuje, że od czasu do czasu ktoś może uwierzyć także w negatywny obraz Polski - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej po rozmowie z Andrzejem Dudą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić