Kolej na podbój Marsa? Umiemy wyhodować tam truskawki

Naukowcy zaskakują. W kosmicznych warunkach potrafią już wyhodować warzywa i owoce.

Kolej na podbój Marsa? Umiemy wyhodować tam truskawki
(CEAC)

To przełomowe odkrycie zawdzięczamy badaczom z uniwersytetu w Arizonie. Stworzyli oni system szklarni, w którym można hodować truskawki i ziemniaki. Szklarnie są samowystarczalne. Do wyhodowania tych roślin, szklarnie nie potrzebują ani energii słonecznej, ani dostępu do bieżącej wody.

Astronauci, którzy będą wysyłani na Marsa będą potrzebowali pożywienia bogatego w kalorie, a także witaminy. Już teraz są w stanie wyhodować sałatę na stacjach kosmicznych. Jednak to za mało. Odpowiedzią na ich potrzeby mają być właśnie słodkie ziemniaki i truskawki. Są one stosunkowo łatwe w hodowli i według naukowców, najlepiej reagują na sztuczne światło. Specjalne lampy będą bowiem imitowały światło słoneczne dostępne na Ziemi.

Jest to bardzo znaczące odkrycie. Według NASA, będzie miało ono ogromny wpływ na eksplorację kosmosu. Astronauci zawsze byli dobrze odżywieni podczas swoich misji. Żywność liofilizowana to jednak nie wszystko czego potrzeba podczas kosmicznych podbojów. W trakcie długiego pobytu poza ziemską atmosferą, dla zdrowia astronautów niezwykle ważne będzie spożywanie świeżych warzyw i owoców.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić