Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Kontrowersyjne nagranie rosyjską manipulacją

24
Podziel się:

Śledztwo dziennikarzy rosyjskiej redakcji BBC ujawniło, że głośny film z Amerykaninem strzelającym do koranu jest fałszywy. Ich zdaniem za manipulacją stoi Rosyjska Agencja Badań Internetu.

Kontrowersyjne nagranie rosyjską manipulacją
(Youtube.com)

Na filmie widać mężczyznę w amerykańskim mundurze strzelającego do koranu. Wideo z miejsca obiegło media na całym świecie i wywołało gniew wśród społeczności muzułmańskiej, szczególnie tej zamieszkującej Rosję.

Teraz dziennikarze BBC przekonują, że film jest fałszywką. Tropy doprowadziły ich do Rosyjskiej Agencji Badań Internetu, które brytyjski "The Guardian" nazwał sekretną "rosyjską agencją zatrudniającą ludzi do pisania propagandowych pro-kremlowskich wiadomości w internecie". Zatrudnionych jest w niej ok. 600 osób, które monitorują i śledzą treści w sieci oraz mediach społecznościowych, kreując pozytywny, prokremlowski wizerunek Rosji.

Czynnik religijny zawsze był używany w wojnie informacyjnej - cytuje islamskiego kaznodzieję BBC BBC.

Kluczowe okazały się detale. Rzekomi Marines mówią z ciężkim nieamerykańskim akcentem, mają na sobie niewłaściwy kamuflaż, a konto na Youtube zostało stworzone dopiero 10 dni przed umieszczeniem filmu. Specjaliści są zdania, że działania propagandowe w takiej formie do złudzenia przypominają wojnę hybrydową z czasów zimnej wojny.

Dziennikarze zwracają uwagę na siłę takich zabiegów. Do podobnego, ale tym razem prawdziwego, incydentu z Koranem doszło w 2011 r. Wówczas Florydzie pastor Terry Jones spalił muzułmańską księgę, co doprowadziło do zamieszek w Afganistanie, w których zginęło co najmniej 11 osób

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
Mirek
6 lat temu
a nawet jeśli walił do koranu to co z tego? gdyby strzelał do Biblii to była by wolność słowa a, że chodzi o Koran to od razu wielka tragedia... .
kaziu
7 lat temu
wszystko to g... oprócz moczu :=) Muzumole won z Europy!
Polaczek
7 lat temu
No ruskie brawo lotniskowiec podwodnyn ho ho ho no to teraz tylko orkiestre podwodną i za blać ruską i pabiedę wajna.
J-23
7 lat temu
za arabsko-islamskim terroryzmem stoi rosja
kurna
7 lat temu
niezły akcent na amerykanina, taki raczej african english
matrix
7 lat temu
no i trafil swoj na swego. skoro amerykanie wytwarzaja terrorystow, prowadza wojny nigdy u siebie, destabilizuja kraje niby niosac demokracje to czemu ruscy mieliby tego nie robic? kto im zabroni? szkoda tylko, ze przez starcia gigantow o rope naftowa tak wielu niewinnych ludzi cierpi, miliony dzieci pozbawiono dziecinstwa i normalnosci
prawda
7 lat temu
Nikomu nie potrzebna wroga propaganda. Ja w to nie wierzę ! Ile razy Amerykanie oszukiwali społeczność międzynarodową ??? Wystarczy raz oszukać by wiedzieć kto kim tu jest.Precz z wrogą propagandą !!!!!
Myslcie ludzi...
7 lat temu
Niech zgadne komu najbardziej zalezy zeby fala terrorystow zalala Europe?
grzech
7 lat temu
Zachodnia propaganda na każdym kroku przedstawia nam Rosję w złym świetle i nas nią straszą jaki to okrutny agresor, a napadanie kolejnych państw przez NATO nazywają misjami pokojowymi mimo że ginie tam tysiące niewinnych ludzi. W Polsce chcą wywołać jak największą antyrosyjskość by móc nas wykorzystać w wojnie z Rosją którą sami inicjują
han solo
7 lat temu
Widzę media jadą po Putnie jak chcą.Najgorsze jest to ,że manipulacja zachodnich mediów powoduje wylęganie się proamerykańskich troli.Zadajcie sobie więc pytanie : Kto wywołał 5 ostatnich poważnych konfliktów na świecie? Przepraszam ,konfliktów już niema ,są tylko zachodnie "misje pokojowe".Tak trudno jest dzisiaj myśleć samemu?
Patriot
7 lat temu
Po pierwsze jacy muzułmanie w Rosji!!?dobry żart
45h
7 lat temu
TYPOWE ZACHOWANIE ALA SMIERDZĄCY ŚLEDZ coś podrzucono niby potem nie gra smród pozostaje. RUSKIE TROLE PACHOŁKI PUTINA NIC WIĘCEJ!
sowa
7 lat temu
rosja jako główny sponsor i dostawca broni do korei płnocnej moze sie czuc zagrozona ze zachod krytykuje przyjaciela rosji koree polnocna.
saint
7 lat temu
wredna rosja zawsze kłamała i klamie a w dodatku rosja to mordecy i złodzieje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić