REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski20.08.19 (07:37)

Korea Północna. Radioaktywny wyciek w kraju Kim Dzong Una

Radioaktywne odpady z Korei Północnej wyciekają do rzeki Ryesong. Z jej biegiem mogą trafić do Morza Żółtego. Wyciek w kraju Kim Dzong Una dokumentują zdjęcia satelitarne. Odpady pochodzą z zakładów wzbogacania uranu w okręgu Pjongsan. Wyciek radioaktywny zagraża życiu ludzi. Może skazić też poławiane ryby i kraby.
Mikhail Svetlov / Contributor / Getty Images

System odprowadzania odpadów radioaktywnych jest nieszczelny. Istnieją obawy, że wyciek w Korei Północnej może zagrozić życiu ludzi korzystających z wody z rzeki Ryesong - donosi gazeta z Korei Południowej "The Chosun Ilbo". Eksperci podejrzewają, że są to być odpady radioaktywne po procesie wzbogacania uranu.

Zdjęcia satelitarne z kraju Kim Dzong Una opublikowało Radio Free Asia. Fotografie ukazują okolice kopalni uranu, w której pobliżu najprawdopodobniej działa zakład wzbogacania uranu. Kim Dzong Un nie zrezygnował do tej pory z tej produkcji. Zdjęcia dowodzą, że system odprowadzania radioaktywnych odpadów zanieczyszcza rzekę.

REKLAMA

Górne kółko zaznacza kopalnię uranu w Pjongsanie. Dolne - zbiornik na odpady radioaktywne. Środkowe - rurę, którą powinny one trafiać do zbiornika. Według Jacoba Bogle'a, eksperta, który przeanalizował zdjęcia, wyraźnie jednak widać, że system w zakładach w Korei Północnej nie jest szczelny i odpady wyciekają do rzeki, odkładając się wzdłuż jej brzegów.

Hambone / Twitter

Jeśli odpady pochodzą z etapu wzbogacania uranu, obawiam się skażenia radioaktywnego. Woda pitna, nawet lekko zanieczyszczona odpadami radioaktywnymi, może zagrozić ludziom - powiedział Choi Han-kwon, specjalista od procesów jądrowych.

Zobacz także: Nowa podwodna broń Korei

Wojskowi w Korei Południowej są zaniepokojeni. I choć wywiad Seulu dopuszcza także wersję, że czarne plamy na zdjęciu mogą być zwykłymi ściekami, to armia tak spokojna nie jest.

Istnieje groźba, że odpady skażone uranem z Korei Północnej wpłynęły do pobliskiej rzeki. Widać tendencję do gromadzenia się ich dalej w dół rzeki. Rzeka Ryesong wpada do wód Morza Żółtego w pobliżu wysp Yeonpyong i Ganghwa. Odpady mogłyby zanieczyścić kraby i ryby złowione wokół wysp - powiedziało źródło w południowokoreańskiej armii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij