Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus: Szef WHO: Restrykcje nie ugaszą pandemii

2

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus skomentował ograniczenia w przemieszczaniu się, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Szef WHO zaprezentował jasne stanowisko.

Szef WHO stawia sprawę jasno. Same restrykcje to za mało, by zwalczyć koronawirusa
Szef WHO stawia sprawę jasno. Same restrykcje to za mało, by zwalczyć koronawirusa (East News, Fabrice Coffrini)

Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że kraje powinny wykorzystać ten czas na wykrycie i zaatakowanie wirusa. Podczas przemówienia w Genewie przyznał, że samo wprowadzanie ograniczeń nie wystarczy. Takie działania określił mianem "kupowania czasu i zmniejszania presji na opiece zdrowotnej".

Trzeba zaatakować koronawirusa. Szef WHO zaproponował w tym celu sześć działań: rozwijanie i szkolenie pracowników służby zdrowia, wdrożenia systemu znajdowania podejrzanych na zakażenie, zwiększenie produkcji i dostępności testów, wyposażenie obiektów do leczenia i izolacji pacjentów, proces łączności podczas kwarantanny oraz skoncentrowanie całego rządu na tłumieniu i zwalczaniu COVID-19.

Wdrożenie tych środków może okazać się zbawienne. Według Ghebreyesusa, wymienione działania mają doprowadzić do tego, że po zniesieniu ograniczeń koronawirus nie pojawi się ponownie. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia wzywa do "agresywnych działań" w batalii z pandemią. Podkreśla, że same restrykcje to za mało.

Zobacz także: Minister zdrowia Łukasz Szumowski o jedynym sposobie na walkę

Liczby wciąż rosną

Z dnia na dzień wzrastają statystki dotyczące zarówno potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, jak i ofiar śmiertelnych. Do tej pory na świecie wykryto około 470 tysięcy zainfekowań, w tym ponad 20 tysięcy osób poniosło śmierć. Pozytywną informacją jest na pewno to, że prawie 115 tysięcy osób wyzdrowiało.

W Polsce mamy natomiast 1 051 potwierdzonych przypadków. Koronawirus był przyczyną śmierci czternastu osób. Co równie istotne, pojawiają się kolejne, choć na razie nieoficjalne, dane na temat wyzdrowień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić