Robert Czykiel| 

Koronawirus w Polsce. Posypały się mandaty. Policja podała najnowsze dane

529

Policjanci restrykcyjnie podchodzą do zakazu wychodzenia z domu bez ważnego powodu. W efekcie na Polaków nałożono wiele mandatów. Wiemy też, ile osób nie przestrzegało zasad kwarantanny.

Koronawirus w Polsce. Policja karze mandatami, gdy wychodzimy z domu bez ważnego powodu
Koronawirus w Polsce. Policja karze mandatami, gdy wychodzimy z domu bez ważnego powodu (PAP, Marcin Bielecki)

Policja w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce mają ręce pełne roboty. Funkcjonariusze nie tylko kontrolują osoby, które przebywają na przymusowej kwarantannie. Od niedawna sprawdzają także, czy ludzie wychodzą z domów tylko z ważnego powodu.

Nieuzasadnione wyjście z domu grozi wysokim mandatem, którego wysokość może wynosić od 5 do 30 tys. złotych. Ile osób już dostało po kieszeni? Najnowsze dane przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Koronawirus w Polsce. Ile mandatów wystawiła policja?

Od momentu zaostrzenia obostrzeń polska policja wystawiła aż 9,7 tys. mandatów. Wszystkie dotyczyły nieprzestrzegania zasad dotyczących przemieszczania się, które wprowadzono dwa tygodnie temu. Ciarka zdradził też, w 2,3 tys. przypadków skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

A jak do surowych przepisów stosują się Polacy, którzy są na przymusowej kwarantannie? Statystyki nie wyglądają najgorzej. Do tej pory stwierdzono 260 przypadków uchybienia. Co ciekawe, tylko 70 osób zwróciło się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów lub wyrzucenia śmieci.

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 4532 przypadków zakażenia. 111 osób zmarło, a 191 wyleczono. We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowała o 119 nowych zarażonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić