Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Zaiskrzyło na linii prezydent - wojewoda. Padły mocne słowa ws. wyborów

41
Podziel się:

Spięcie pomiędzy wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem i prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Poszło o obostrzenia wprowadzone przez władze państwowe.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (na zdjęciu) nie zgadza się z wojewodą wielkopolskim
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (na zdjęciu) nie zgadza się z wojewodą wielkopolskim (East News, Łukasz Gdak)

Przede wszystkim chodzi o ograniczenie dotyczące komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach co drugie miejsce musi być wolne. Nie do końca się to sprawdza, bo w godzinach szczytu autobusy oraz tramwaje są przepełnione. Wobec tego wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaapelował do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o przywrócenie codziennego rozkładu jazdy.

Na odpowiedź włodarza stolicy Wielkopolski nie trzeba było długo czekać. Przy okazji Jacek Jaśkowiak w dosadny sposób skomentował działania rządu.

W obecnym stanie wyjątkowym w Polsce, którego rząd chcąc na siłę przeprowadzić wybory, nie ma odwagi tak nazwać, to pan ma szereg narzędzi, by realizować dyspozycje władz RP. W związku z tym zwracam się do pana z prośbą o zabezpieczenie na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w Poznaniu przez podległe panu służby - policję, straż pożarną, wojska obrony terytorialnej - możliwości egzekwowania idiotycznych rządowych zaleceń będących dowodem na to, że władze RP nie wiedzą jak funkcjonuje transport publiczny, bo z niego nie korzystają - napisał Jacek Jaśkowiak w liście do wojewody.

Zobacz także: Koronawirus a nowe przepisy. Wiceminister mówi, kiedy można wyjść z domu

To nie koniec sugestii prezydenta

Jacek Jaśkowiak zauważył także, że wojewoda ma kompetencje pozwalające nakazać zakładom pracy rozpoczynanie i kończenie zmian o innych godzinach. Jego zdaniem, przyczyniłoby się to do rozładowywania tłumów w pojazdach komunikacji miejskiej. Według wyliczeń prezydenta Poznania, normalnego dnia roboczego na poznańskie ulice wyjeżdża 290 autobusów i 184 tramwaje.

Chcąc dostosować się do wymagań rządu, musielibyśmy mieć o połowę, a może i jeszcze liczniejszy tabor. Rząd nie potrafi nawet dokonać prostych wyliczeń. Niezależnie od dużego szacunku, jakim darzę pana wojewodę, oczekiwałbym bardziej konkretnych działań, a nie polityki mającej na celu podważanie zaufania do organów wybranych przez poznaniaków w demokratycznych wyborach. To niedopuszczalne i szkodliwe, zwłaszcza, gdy działania rządu są nieracjonalne, niespójne i chaotyczne - podkreślił prezydent Poznania.

Jaki będzie finał tej sprawy? Trudno przewidzieć, czy któryś z uczestników sporu pójdzie na ustępstwa. Bez wątpienia jednak współpraca w obecnym czasie jest bardzo ważna. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze musi się odbywać na zdrowych zasadach, które będą korzystne dla wszystkich stron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
misiek
rok temu
Kim jest Wojewoda wszyscy wiedza. Aparatczykiem nominowanym przez partie. NIKT go nie wybieral w bezposrednich wyborach wiec niech siedzi cicho bo nie ma zadnego mandatu!
Wirusolog.
2 lata temu
POpatrzeć jak łażą PO sejmie w rękawiczkach ginekologicznych i macają się wszędzie gdzie nie POwinni. POrażka. Okidana nosi ją na szyi by nie widać było zmarszczek.POzdrawiam normalnych.
Statystyk.
2 lata temu
POklosie wywrotowe. Co tu dyskutować. Bogu dziękować że nie są przy władzy Te NIUDACZNIKI. POłowa Polaków już by nie żyła.
rytu
3 lata temu
przyjadą zawiozą do ratusza-odwiozą do domu.
jajo
3 lata temu
pis- TO BANDA GŁUPKÓW
jajo
3 lata temu
pis- TO BANDA GŁUPKÓW
pyra
3 lata temu
ten gość to mason i zrobi wszystko aby zaszkodzić ludziom i nawet kiedy mówi coś niby z sensem to to i tak jest przeciw nam
lipa
3 lata temu
Panie Jaśkowiak, Pan ma wielką wiedzę na temat komunikacji. Widać to po tych rozrzuconych po całym Poznaniu elektrycznych hulajnogach....
bert
3 lata temu
jeden z nielicznych facetów, którzy pełzającym podnóżkom truchła żoliborskiego potrafią prawdę powiedzieć.
Biedrona
3 lata temu
Brawo Jaskowiak
andr
3 lata temu
lemingi tępi wyznawcy jaśkowiaka bronią tego buca na tym forum.
andr
3 lata temu
jaśkowiak do kryminału.
Onn
3 lata temu
Wyborów i tak nie będzie nie ma co się nawet nad tym zastanawiać. To tylko kwestia czasu
12345
3 lata temu
No i co Pełowiec wie co mówi.Jeszcze przyjdzie czas na kradzieże i wyprzedawanie Polski.Rany to już trudno wytrzymać .Jestem za wprowadzeniem stanu wyjątkowego i odwołanie tego buca z ratusza.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić