Kto tak naprawdę decyduje, co zobaczysz na Facebooku?

Odpowiedź wydaje się prosta. Niewielki zespół inżynierów z Menlo Park. Znajomi, których zaprosiłeś. Profile, które polubiłeś. W rzeczywistości jednak za facebookową tablicą stoi pilnie strzeżony sekret.

Kto tak naprawdę decyduje, co zobaczysz na Facebooku?
(flickr.com, Impassion Afghanistan)

Za każdym razem, kiedy logujesz się do FB, uruchamiasz jeden z najbardziej niezrozumiałych algorytmów na świecie. Maszyny zrywają się do działania. Skanują wszystko, co napisali twoich znajomi. Czytają wpis na każdej grupie, do której należysz. Przeglądają wszystko, co polubiłeś.

W przypadku przeciętnego użytkownika to ponad 1,5 tys. przeskanowanych postów. Jeśli masz kilkuset znajomych, tych postów może być nawet 10 tys. - informuje serwis slate.com. Następnie objęty najściślejszą tajemnicą algorytm decyduje, co jest ważne, co może ci się spodobać.

Większość użytkowników zobaczy tylko kilkaset z kilku tysięcy wpisów znajomych. Nikt oprócz wąskiej grupy pracowników z Menlo Park nie wie na pewno, jak działa algorytm Facebooka. A jednak wyniki tego zautomatyzowanego działania kształtują współczesne życie społeczne jednej piątej populacji na świecie.

*Facebook wywrócił świat mediów do góry nogami. *Gazety z ponad stuletnią tradycją upadają. Tymczasem miesięcznie ponad miliard aktywnych użytkowników regularnie zagląda na Facebooka. Co przeczytają? O tym zadecyduje tajemniczy algorytm Marka Zuckerberga.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić