aktualizacja 

Kto zdradził raz, będzie zdradzał dalej. Udowodniła naukowo!

Zdrada w związku to poważny problem. Jej konsekwencje bywają przykre, bowiem 96 proc. par rozstaje się właśnie po ekscesie jednego z partnerów. Są też tacy, którzy potrafią sobie wybaczyć i dalej żyć wspólnie. Ale czy szczęśliwie? Jest duże ryzyko, że zdrada zdarzy się znowu. Bądźcie czujni.

Kto zdradził raz, będzie zdradzał dalej. Udowodniła naukowo!
(flickr.com, Petras Gagilas)

Dla zdrady nie ma znaczenia kim jesteśmy. Zdradzają ludzie należący do różnych kultur, o różnym kolorze skóry i wyznaniu, a także osoby o diametralnie innym stanie majątkowym. Badaczka zaznacza, że związki przeżywają najtrudniejszy okres po 7 latach życia razem.

Rozwój emocjonalny człowieka charakteryzuje pewna ciągłość. To jak zachowywaliśmy się w stosunku do byłego partnera będzie miało swój wpływ na relację z obecną drugą połówką. Z eksperymentu wynika, że jeśli ktoś już raz posmakował zdrady, to jego kolejny "skok w bok" jest o 3,7 raza bardziej prawdopodobny niż kogoś, kto był wierny poprzednim partnerom.

Wynik ten został potwierdzony naukowo. Nad badaniami pracowała Kayla Knopp z Uniwersytetu w Denver, która przedstawiła swoje obserwacje na Amerykańskiej Konferencji Stowarzyszenia Psychologów w Waszyngtonie. Knopp od 2011 roku przepytała 918 osób w wieku 18-34 lata, które nie były w małżeństwie, ale pozostawały w związkach partnerskich.

Jeśli myślimy, że zdrada to rzecz, która może przytrafić się każdemu, to prawdopodobnie nie będziemy czuli się bezpiecznie w żadnym związku - skomentowała dla magazynu ozy.com rezultaty swojej pracy Knopp.

Dla pocieszenia można dodać, że zdrada nie kieruje się żadnymi regułami. Nie jest więc powiedziane, że każdy musi zdradzić, ani też, że każdy związek przeżyje poważny kryzys po 7 latach trwania. Doktor Kristen Mark z Uniwersytetu w Kentucky powiedział magazynowi ozy.com, że wszystko zależy od kontekstu w jakim dana relacja się znajduje.

Jeśli jesteś kompletnie usatysfakcjonowany współżyciem ze swoim nowym partnerem i potrafisz w pełni zaspokoić jego potrzeby, to właściwie po co ryzykować zdradę? - pyta retorycznie doktor Kristen Mark.

Jeśli chcecie sprawdzić czy jesteście podatni na zdradę zróbcie ten test.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić