Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Kultowa piosenka to plagiat? Po 45 latach od jej powstania rusza proces

14
Podziel się

Sąd zadecyduje, czy „Stairway to heaven” jest plagiatem piosenki "Taurus" zespołu Spirit.

Led Zeppelin
Led Zeppelin (Wikimedia Commons CC0)
bETYGeBN

Na rozprawie musi stawić się wokalista Robert Plant oraz gitarzysta Jimmy Page. Jak informuje agencja Reuters, obaj członkowie zespołu Led Zeppelin, będący autorami kultowego utworu, po 45 latach od jego powstania zostali oskarżeni o popełnienie plagiatu. Pozew przeciw muzykom został złożony przez Michaela Skidmore'a, powiernika Randy'ego Wolfe'a, który był gitarzystą zespołu Spirit oraz twórcą piosenki "Taurus".

Według Skidmore'a Jimmy Page "zainspirował" się piosenką autorstwa Wolfe'a. Jego zdaniem melodia rozpoczynająca "Stairway to heaven" została skopiowana z piosenki "Taurus". Muzyk miał ją usłyszeć w 1968 roku podczas wspólnej trasy koncertowej Led Zeppelin i Spirit. Według sądu w Los Angeles podobieństwa są na tyle istotne, że pozew przeciwko muzykom został uznany za zasadny. Rozprawa została zaplanowana na 10 maja bieżącego roku.

Czy legendarny utwór faktycznie brzmi podobnie do mniej popularnej piosenki zespołu Spirit? Sami oceńcie.

bETYGeBP
bETYGeCq
KOMENTARZE
(14)
marek
6 lat temu
dobrze ze np. Mozart ma spokój :-) a mogła by się przyczepić jakaś gwiazda :-)
sild
6 lat temu
Jeśli Zeppelin ich słyszeli zanim powstały "Schody..." to nie jest to plagiat, tylko inspiracja.
Witek
6 lat temu
Co robili muzycy Spirit przez 45 lat? Dlaczego wczesniej ich nie oskarzyli o plagiat?
bETYGeCr
zelek68
6 lat temu
Zgadzam się z argumentem jj. Posłuchajcie kilka pierwszych taktów "Purple rain" i "Zawsze tam, gdzie ty". Wynikałoby z tego, że Borysewicz zerżnął od Prince'a?
Fan
6 lat temu
Bardzo duże podobieństwo kilku taktów. Przy pierwszym odsłuchaniu, na początku utworu, przeszły mnie ciarki, ale później niedosyt, niedokończenie ... Nawet jeśli Led Zeppelin inspirowali się , a nawet na pewno nim się inspirowali, to stworzyli PEREŁKĘ.
konik polny
6 lat temu
O kurde 45 lat temu zanuciłem pewną piosenkę a nie zapłaciłem tantiem :( Pójdę do kryminału na 60-lat bo przxecież powinno być Prawo i Sprawiedliwość
Jaca1968
6 lat temu
Nie widzę jednoznacznego podobieństwa. Mi to wygląda na wielki medialny krzyk zielonej żabci, która chwyciła się drzewa i trzepie się ze złości, że drzewo ma liście też w kolorze zielonym.
blackie
6 lat temu
Tak drobne podobieństwo zdarzało się w tamtych czasach, a i teraz czasem też. Jednak całość nie jest nawet trochę podobna. A gdzie byli kolesie z grupy Taurus przez 45 lat? U babci na kawie i pączkach? Guzik dostaną cwaniaczki.
djrhin
6 lat temu
O ile wiem przepisy prawne bardzo jasno precyzują (prawie "matematycznie") kiedy jest plagiat, a kiedy nie. Nie powinno być zatem problemu w rozstrzygnięciu tego sporu. Osobiście, moim zdaniem nie jest to plagiat, ale sąd na pewno powoła biegłego (biegłych), który sprawę rozstrzygnie.
Van Sutener
6 lat temu
To odgrzany problem. Razem koncertowali i nie było niesnasek, póki starczało kasy. Kilka podobnych pierwszych riffów, jest różnica w pierwotnej tonacji. Procent w całości utworu znikomy. Chyba się nie da nic w sądzie ugrać.
Gall anonim
6 lat temu
Akurat Led Zeppelin są rekordzistami pod względem plagiatów. Na ich wczesnych płytach jest wiele utworów czarnych bluesmanów jak również tradycyjnych melodii, które muzycy sobie przywłaszczyli, podając się za ich autorów. To, że muzycy kopiują utwory innych jest normalne, nieuczciwe jest, gdy ktoś podaje się za autora cudzej kompozycji i pobiera za nią tantiemy......
jj
6 lat temu
Gdyby kilka taktów uznawać za plagiat to trzeba by było zamknąć połowę muzyków.
demmonn
6 lat temu
bardzo nikłe podobieństwo, wygląda to na próbę wyłudzenia
bETYGeCj
John
6 lat temu
Troszkę zalatuje ale jeśli nawet się zainspirował to powstał hicior wszech czasów kropka.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić