Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Kupiłeś ubranie? Koniecznie je wypierz!

9
Podziel się:

Nową rzecz koniecznie trzeba wyprać przed pierwszym założeniem. Istnieją ku temu dwa podstawowe powody. Pierwszy to zarazki. Drugi - chemikalia. Ignorując tę prostą zasadę, narażasz się na choroby i podrażnienia skóry.

Kupiłeś ubranie? Koniecznie je wypierz!
(Fotolia)

Przechodzisz obok sklepu i widzisz coś, co musisz mieć. Wchodzisz, kupujesz, a potem zakładasz w domu i nosisz, dopóki się nie pobrudzi. Jeśli znasz ten scenariusz z autopsji, mamy dla ciebie niepokojącą wiadomość. Zanim założysz dopiero co kupioną rzecz, koniecznie ją wypierz.

Ubrania przymierza wiele osób, zanim ktoś je ostatecznie kupi. Higiena niektórych klientów może pozostawiać wiele do życzenia, a ubrań w sklepach się nie czyści. Są to doskonałe warunki do rozwoju zarazków - informuje metro.co.uk.

Najbardziej szkodliwe mogą być dla nas chemikalia. Większość ubrań w procesie produkcji pokrywa się rozmaitymi związkami chemicznymi. Włókna nasącza się miksturami przeciwko pleśni. Inne związki nadają tkaninie połysku. Kolejne zapewniają, że barwnik będzie się trzymał materiału. Nawet naturalne włókna wymagają użycia niektórych substabcji żrących.

Ubierając odzież prosto ze sklepu, narażamy się na podrażnienia skóry. Szczególnie, jeśli ubranie jest obcisłe. Jeśli wcześniej nie wypierzemy nowych rzeczy, to wysypki i inne choroby skórne mamy prawie gwarantowane.

Autor: Bartosz Nowak

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
twoj nick
6 lat temu
Jak wypiore to juz nie bedzie sie nadawalo do zalozenia, bo takie dzis robia.
szop pracz
6 lat temu
'pranie' związków chemicznych zawartych w odzieży jest pozbawione sensu, gdyż nie każdy związek chemiczny rozpuszcza się w wodzie i może spłynąć do kanału... ubrania są więc zatrute i takie je nosimy niezależnie od tego czy je pierzemy czy nie.
karo
6 lat temu
"Ubierając odzież prosto ze sklepu..." Chryste, W CO, autorze, chcesz tę odzież ubierać??? Zapamiętajcie raz na zawsze - ubrania się ZAKŁADA, a nie UBIERA. Polska język trudna język.
50+
6 lat temu
nigdy nie prałem i nigdy nie miałem uczulenia
Czystek
6 lat temu
Nie wyobrażam sobie, jak można założyć i nosić cokolwiek bez przeprania po swojemu i to przede wszystkim ze względu na fabryczny a charakterystyczny "zapach" czyli smród oliwy do smarowania maszyn, jak i fakt, że "wytarzało się to" po magazynach zanim dotarło na wieszak w sklepie.
hehehehe
6 lat temu
Idźmy dalej ... zanim coś przymierzysz ... wypierz to !
ja
6 lat temu
dlatego też przekazywanie sobie ubranek małych dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt ma swoje uzasadnienie w tym co zostało napisane, ubranie wielokrotnie wyprane jest dla tych dzieci o wiele zdrowsze
c
6 lat temu
Wszędzie są bakterie ! Wszystko co można dotknąć jest zarażone, mały powiew wiaterku niesie z sobą bakterie. Po kąpieli ręczniki są zakażone, szczoteczka do zębów, kubki do herbaty, sztućce, ubrania, radio, piloty. Nie ma czystych i nie skarzonych rzeczy.
x-er
6 lat temu
Jeśli kupuje się chłam w galeriach handlowych, to na pewno trzeba porządnie odkazić ubrania, szczególnie te przesiąknięte smrodem fast foodów i popcornu z kin!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić