Liczy się tylko zysk. Koncern farmaceutyczny szokuje podwyżką cen leku na raka

95

Lekarze mówią wprost, że chorych nie będzie stać na leczenie. Zdaniem medyków firma zaślepiona jest żądzą zysku.

Liczy się tylko zysk. Koncern farmaceutyczny szokuje podwyżką cen leku na raka
(iStock.com, KatarzynaBialasiewicz)

Cena właśnie poszła w górę dziewiąty raz w ciągu ostatnich czterech lat. W sumie specyfik o nazwie lomustyna zdrożał piętnastokrotnie od momentu, kiedy prawa do produkcji przejął amerykański koncern NextSource Biotechnology. Wcześniej wytwarzała go brytyjska firma Bristol-Myers Squibb.

W momencie zmiany właściciela leku jego cena wynosiła 50 dolarów. Teraz lomustyna (sprzedawana pod nazwą handlową Gleostine) kosztuje 768 dolarów. Amerykanie z Miami bez zmrużenia oka podnosili cenę. Tylko w tym roku lek podrożał w sierpniu o 20 procent i kolejny raz w listopadzie - o 12 procent.

NextSource może sobie pozwolić na tak drastyczne ruchy, bo jest monopolistą. Chociaż patent na lomustynę wygasł, nie jest produkowana wersja generyczna specyfiku i dlatego Amerykanie nie mają konkurentów, którzy zmusiliby ich do obniżenia ceny - informuje "The Independent".

To po prostu żonglowanie ceną. Ludzie nie będą mogli sobie na pozwolić na ten lek, albo zrujnują się, płacąc horrendalne ceny - powiedział profesor Henry Friedman, neuroonkolog na Duke University.

Zobacz także: Zobacz także: Czosnek jak anybiotyk?

*Lomustynę stosuje się między innymi w leczeniu guzów mózgu. *Jest również stosowana w przypadkach raka płuc i chłoniaka Hodgkina. Lekarze zapisują lek od 40 lat. Amerykańska firma poproszona o komentarz, uciekła się do okrągłych słów.

Opieramy swoją politykę cenową na kosztach rozwoju, opłatach regulacyjnych i korzyściach, jakie lek przynosi pacjentom - powiedział dyrektor naczelny NextSource Biotechnology, Robert DiCrisci.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić