o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii

49
Podziel się

NASA oraz National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) potwierdziły, że tegoroczny lipiec był najcieplejszym miesiącem od 1880 r., czyli od czasu pierwszych pomiarów. Naukowcy łączą to zjawisko z globalnym ociepleniem.

Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)
bDRVIbcl

Wyniki pomiarów NASA i NOAA są dość zbieżne. W lipcu przeciętna globalna temperatura wynosiła 16,67 st. C. Według NOAA to o dokładnie 0.87 st. C więcej niż kiedykolwiek tym miesiącu. Z kolei specjaliści NASA, posługujący się trochę innymi metodami badawczymi, wyliczyli, że rekordowa temperatura była wówczas wyższa od średnij o 0.82 st.C.

Naukowcy łączą ocieplenie z działaniami człowieka. Według Michaela Manna z Uniwersytetu w Pensylwanii lipcowe upały świadczą, że nasza rola w zmianie klimatu „nie jest już subtelna”. Na potwierdzenie tezy dodaje, że temperatury na świecie nie spadają, mimo że El Nino już przeszło.

bDRVIbcn

Wysoka temperatura zamienia zwykłe zjawiska pogodowe w ekstremalne. W 2016 r. doszło m.in. do wielkich powodzi w Teksasie i olbrzymich pożarów w Kalifornii. Mieszkańcy Polski także musieli zmagać się z ogromnymi nawałnicami.

To w przykry sposób przypomina nam, jak szybko postępuje globalne ocieplenie i jak potrafi wytrącić z równowagi całe społeczeństwa - powiedział The Huffington Post Jonathan T. Overpeck, zastępca dyrektora Instytutu Środowiska na Uniwersytecie w Arizonie

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDRVIbct

bDRVIbcO
KOMENTARZE
(49)
univers
5 lata temu
bzdurne treści...zimno całe lato 2 dni z temp. ok 30 stopnie co za brednie!!!! Naukowe=bzdurne niestety tak już to ludziska odbierają..
Bynek
5 lata temu
Od wielu lat jeżdżę służbowo do Brazyli o różnych porach roku i w tym roku po raz pierwszy zmarzłem, trzeba było chodzić czapce i polarku na grzbiecie... :) To całe globalne ocieplenie to jakaś bzdura...
Jo
5 lata temu
Jesteśmy u schyłku holocenu - ocieplenie to normalna sprawa dla naszej Ziemi, nie ma panikować
bDRVIbcP
sksi
5 lata temu
Jestem Polakiem, więc ostro wypowiem się na temat, o którym nie mam pojęcia, tylko czytałem w jakimś piśmidle. Globalnego ocieplenia nie ma, a naukowcy z całego świata są głupi!
marco
5 lata temu
cała ta otoczka z klimatem to ściema chodzi o handel emisjami z którymi stoją bogaci .... już teraz nasze elektrownie płaca haracz dlaczego do pakietów klimatycznych nie dołączyły Chiny i USA
Najnowsze komentarze (49)
xtx
5 lata temu
Niech nie biorą pod uwagę prognozy pogody tylko faktyczne temperatury. Cały lipiec nadawali, że od poniedziałku przyjdą upały i żadne upały nie przyszły...
Spadówa z opł...
5 lata temu
Czasami się ociepla , a czasami oziębia ....taki jest klimat na Ziemi !!!!! ....Ale wykorzystywać to i brać za to haracz , to rzecz niegodziwa i haniebna !!! ........ Tym bardziej że można z tym poradzić sobie naturalnie , jak w Polsce , o co walczy nasz doskonały Minister !!!! ......./ dlatego te nagonki na niego ! /........Albo niech płacą najwięksi truciciele "" .....do których Polsce jest baaardzo daleko ....w tym cwaniackim zestawieniu !!!
lody
5 lata temu
No ale na tej grafice NASA widać , że już w 2017 r. będzie taka samo ciepło jak w 2015 r
GUN-freedom
5 lata temu
Co to ma wspólnego z działalnością człowieka? Konkrety!? Klimat ociepla się od milionów lat, w Europę zasiedlono tylko i wyłącznie dzięki temu, że klimat zaczął się ocieplać a lodowce odpuściły. NIE MAMY WPŁYWU na rosnące temperatury i nie mamy wpływu na zatrzymanie globalnego, naturalnego procesu.
neruwus
5 lata temu
ta akurat lało często, przez co miałęm wolne w robocie
eyo
5 lata temu
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę, którą ktoś nieźle zarabia na wciskaniu ludziom kitu o globalnym ociepleniu. Jakoś za dinozaurów nie było fabryk i zanieczyszczeń a stężenie całego syfu rzekomo odpowiedzialnego za globalne ocieplenie była 4 razy wyższa. Niech ktoś w końcu powie, że wzrost temperatur jest naturalnym procesem naszej planety i cyklicznym prowadzącym do epok zlodowacenia, po których znowu przychodzi ocieplenie i tak w kółko Maciej. Jedno jest pewne w przypadku kataklizmu na skalę globalną to ludzie sobie nie poradzą planeta w końcu się odrodzi my niekoniecznie. I może tak powinno być.
polak
5 lata temu
no i hcuj, Ziemia se z nami poradzi!
Bynek
5 lata temu
Od wielu lat jeżdżę służbowo do Brazyli o różnych porach roku i w tym roku po raz pierwszy zmarzłem, trzeba było chodzić czapce i polarku na grzbiecie... :) To całe globalne ocieplenie to jakaś bzdura...
bDRVIbcH
POPO
5 lata temu
Pierdu Pierdu
remixek
5 lata temu
łał wykres tęczy ^_^
gościówa
5 lata temu
To chyba nie w Polsce,wszyscy pamiętamy jak upalne i suche było lato 2015
al
5 lata temu
Biorąc po uwagę, że pomiary są prowadzone od 1880 roku, a takie w miarę dokładne od kilkudziesięciu lat, to twierdzenie, że tegoroczny lipiec był najgorętszy w historii, uważam za całkowicie nieuprawnione. Co to za odcinek czasu te 136 lat, żeby wysnuwać tak daleko idące wnioski ? Klimat zawsze fluktuował, nawet jak nas nie było na tej planecie. A jeśli idzie o to całe globalne ocieplenie, to jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, handel emisjami, tzw. czyste energia i itp. To wszystko potężny biznes.
Otaku
5 lata temu
Jak byłem teraz na dworze to...zmarzłem :| . BTW - waga tlenu w atmosferze: 1050 bilionów ton, 5,25 biliona ton - węgiel w atmosferze, 3,22 bln ton - ilość węgla w litosferze(całkowita). Globalne ocieplenie phew...
WERTY
5 lata temu
TO NIE STREFA WOJEN ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić