Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Londyn. Sensacyjne odkrycie w Tower

20

Wydawałoby się, że twierdza w Londynie, do której prowadzi słynny most, jest znakomicie przebadana. A jednak archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia w Tower of London. Nie tylko odnaleziono zaginione pomieszczenie, ale także dwa szkielety, które rzuciły nowe światło na historię budynku. Gdzie podziała się kaplica? To pytanie pozostawało bez odpowiedzi przez kilkaset lat.

Londyn. Sensacyjne odkrycie w Tower
(iStock.com, suman bhaumik)

Królewska Kaplica pw. świętego Piotra w Okowach jest znana jako miejsce pochówku słynnych więźniów. Są wśród nich 3 królowe Anglii: Anne Boleyn, Catherine Howard i Jane Gray. Zostały stracone w XVI wieku, a ich bezgłowe ciała pochowano pod kaplicą bez pomnika i tablicy upamiętniającej. Kustosz Tower of London potwierdził, że wiosną tego roku dokonano w tym miejscu niezwykłego odkrycia. Pod kaplicą odnaleziono dwa szkielety mające około 500 lat. To szczątki kobiety i dziecka.

Zarząd historycznych pałaców królewskich chciał uczynić kaplicę bardziej dostępną dla zwiedzających. Najpierw jednak trzeba było dokładnie ocenić teren, na którym się znajduje. W ciągu pierwszych dni prac archeologicznych w Londynie odnaleziono niepełne szczątki psa, które pochodzą z początku XVII wieku. Kontynuując prace, zespół natrafił nieznaną wcześniej powierzchnię, która mogła być podstawą podłogi.

Po sprawdzeniu dokumentów i zbadaniu odłamków średniowiecznej glazury, okazało się, że znaleźliśmy podłogę zaginionej kaplicy Edwarda I, która spłonęła w 1513 r. – powiedział profesor Hawkins.

Zobacz także: DNA zmarłych książąt

Pod tą powierzchnią odkryto szkielet dorosłej kobiety oraz dziecka. Uważa się, że dorosły został pochowany w trumnie, podczas gdy dziecko było prawdopodobnie owinięte kocem przed pochowaniem.

Badacze nie mogą ustalić dokładnej daty pochówku, ale najprawdopodobniej był to okres między 1450 a 1550 r. W grobie, na który natrafiono w Londynie, nie było żadnych przedmiotów, które pomogłyby w potwierdzeniu daty.

Po ekshumacji szkieletów zostały one przeanalizowane przez specjalistę, który ocenił kim mogli być ci ludzie i jak żyli. Kobieta miała od 35 do 45 lat, a dziecko około 7 lat. Oboje mieli widoczne ślad przewlekłych chorób, żadne nie zmarło nagle i gwałtownie. Nie byli także bogaci. Wszystko wskazuje, że żyli na przeciętnym poziomie, ciężko pracując i jedząc ogólnodostępne produkty.

Hawkins powiedział, że w Wielkiej Brytanii codziennie odnajduje się dziesiątki podobnych szkieletów, ale te są wyjątkowe. Rzuciły nowe światło na historię Tower of London i pozwolą odkryć kilka nieznanych dotąd faktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić