o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Ludzie muszą się zapożyczać, by zapłacić za miejsce na cmentarzu. Skarżą się i zapowiadają protest przed Kurią

122
Podziel się

Są zdesperowani. Pisali do kurii, do metropolity łódzkiego, wojewody. Teraz uderzyli do Warszawy i proszą, by UOKiK skontrolował, czy zarządca jedynego w mieście cmentarza nie nadużywa swojej pozycji rynkowej i nie ogranicza dostępu innym firmom pogrzebowym.

Mieszkańcy Brzezin pytają, dlaczego np. w pobliskich Koluszkach ceny za złożenie ciała na cmentarzu są niższe
Mieszkańcy Brzezin pytają, dlaczego np. w pobliskich Koluszkach ceny za złożenie ciała na cmentarzu są niższe (iStock.com)
bDzbcbqZ

W Brzezinach pod Łodzią (ok. 12 tys. mieszkańców) są trzy parafie, ale żadna nie ma swojego cmentarza. Ziemską drogę brzezinianie kończą na cmentarzu przy ul. Kopernika, który administrowany jest przez łódzką kurię – choć coraz częściej zastanawiają się, czy nie chować swoich bliskich w którejś z sąsiednich miejscowości, na przykład w oddalonych o ok. 10 km Koluszkach.

Powodem są pieniądze: brzezinianie porównali wysokość opłat cmentarnych z kosztami, które muszą ponosić mieszkańcy choćby wspomnianych Koluszek. Przykładowo, opłata za plac na cmentarzu w Brzezinach wynosi 2 tys. zł, a w Koluszkach 500-800 zł. Za przygotowanie kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo żałobne, w Brzezinach trzeba zapłacić 380 zł (w Koluszkach 250 zł), a wykopanie grobu przez wskazanego przez zarządcę grabarza to koszt 2 tys. zł. Dla porównania: w Koluszkach taki punkt w cenniku w ogóle nie istnieje, rodziny same wybierają, kto to dla nich zrobi i tym samym, mogą negocjować cenę.

Gdy rodzina zamówi pomnik, trzeba będzie zapłacić 120 zł za wjazd kamieniarza na cmentarz (i znów, w Koluszkach to o kilkanaście złotych mniej) oraz 800 zł za sam fakt postawienia pomnika. Kuria twierdzi, że to "dobrowolna opłata kamieniarza za zarobkowanie". Dobrowolna opłata płynie z serca, a jeśli narzuca mi się cennik, to nie jest chyba już dobrowolna – zastanawiają się brzezinianie.

bDzbcbrb
Zobacz także: Obejrzyj: Kościół nigdy nie pozwoli na rozwody. Jezuita Daniel Wojda podaje powód

Parafia lepiej za potrzeby ludzi

- W Koluszkach płaci się mniej, bo tam cennik ustala parafialna Rada Ekonomiczna, która zna realia i dochody mieszkańców. Z kolei wysokość opłat na naszym cmentarzu ustala kuria i są takie same jak w Łodzi, a jednak zarobki w Brzezinach są niższe niż w dużym mieście – wyjaśnia Sławomir Pawlik, który zbuntował się jako pierwszy.

bDzbcbrh

- 5 tys. zł to dla niektórych dwie miesięczne pensje. Zapłaciłem, zresztą dopiero po jakimś czasie zacząłem się zastanawiać, czy te wszystkie opłaty nie były nadmiernie wysokie. Przecież kiedy człowiek jest w żałobie, nie myśli o pieniądzach; zapłaci każde pieniądze, by tylko godnie pochować bliskiego – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską.

bDzbcbri

O swoich wątpliwościach rozmawiał przy różnych okazjach z sąsiadami. Nie tylko jego zaskoczyły koszty.

- Okazało się, że ktoś wziął kredyt, by pochować ojca, ktoś inny pożyczył od szefa. Kuria zachęca, by w razie trudności finansowych zgłosić się, bo tego rodzaju przypadki będą rozpatrywane indywidualnie. Znam przypadek człowieka, który poinformował kurię o swojej sytuacji życiowej. Nie był w stanie zapłacić 4700 zł, więc kuria litościwie obniżyła mu opłatę o 400 zł.

Inny członek grupy za pochowanie bliskiego zapłacił ponad 12 tys. zł (4780 zł zostawił w kancelarii, kamieniarzowi zapłacił 2400 zł. Ksiądz wziął za mszę 750 zł, a zakład pogrzebowy – 4900 zł).

bDzbcbrj

- Jak to się ma do zasiłku pogrzebowego, który wynosi 4 tys. zł? W moich odczuciach jest to po prostu biznes na ludzkim cierpieniu – komentuje parafianin wysokość kosztów cmentarnych.

Administrator-monopolista?

Brzezinianie skrzyknęli się na Facebooku i założyli grupę "Stop cmentarnemu wyzyskowi", a o swoich wątpliwościach poinformowali kurię. W odpowiedzi Kanclerz Kurii odpisał, że ceny, o których mówi Pawlik, nie są prawdziwe. To nic, że kilku członków grupy zamieściło pokwitowania, z których wynika, że zarządca cmentarza zainkasował ok. 5 tys. zł.

bDzbcbrk

Kuria przyznaje, że ceny są trochę wyższe niż na innych cmentarzach w okolicy, ale jednocześnie tłumaczy, że jako administrator cmentarza ponosi koszty jego utrzymania, np. wywozu śmieci, koszenia trawy, remontu alejek. Niezależnie od tego, że obowiązki takie ma administrator każdego innego cmentarza.

Zresztą wątpliwości jest więcej i dotyczą nie tylko zasadności ustalania cennika.

- Zaczęliśmy zgłębiać różne dokumenty i zorientowaliśmy się, że cmentarz składa się z trzech działek. Zapytaliśmy kurię, w jaki sposób weszła w posiadanie jednej z nich oraz w jakich okolicznościach przekazano w użytkowanie wieczyste drugą działkę. Na razie nie wiemy, ale z pewnością to ustalimy – opowiada Pawlik.

Członkowie grupy przypominają, że w przeszłości parafianie zrzucali się na zakup jednej z nich. Dlaczego więc zmieniła właściciela i czy w jakiś sposób odpowiada to za wysokie ceny?

Brzezinianie czekają na odpowiedź na drugie pismo do Kurii. Z pierwszego dowiedzieli się, że Pawlik działa na szkodę Kurii i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Pawlik zapowiada, że on i jego sympatycy (których liczbę szacuje na ok. 4 tys.) nie dadzą się zbyć, bo przyświeca im szczytna myśl – by nikt nie musiał zapożyczać się, by zapłacić za miejsce na cmentarzu.

Korzystają z pomocy kancelarii adwokackiej. Prawnicy poradzili, by sprawa zainteresowali Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W połowie września złożyli więc wniosek o przeprowadzenie kontroli,, by ustalić, czy kuria nie nadużywa swojej pozycji, co może prowadzić do "preferencyjnego traktowania niektórych przedsiębiorstw pogrzebowych, w szczególności poprzez udzielanie wyłączności na kopanie grobów, uniemożliwianie firmom kamieniarskim wjazdu na teren cmentarza bez pobrania nieuregulowanej opłaty" oraz pobieranie "rzekomo dobrowolnych ofiar" za wjazd kamieniarzy na teren cmentarza.

Co dalej?

- Chcemy zorganizować protest uliczny. Pokojowy, bez blokowania ulicy. Walczymy nie tylko o obniżenie opłat, ale tez o godność – zapowiada Pawlik.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Kurią, ale do dziś odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzbcbrC
KOMENTARZE
(122)
Proste
rok temu
Bo wszędzie powinny być cmentarze komunalne.
zzz
rok temu
Kościół w Polsce w jednym artykule. Mamona mamona i jeszcze raz mamona. Coraz mniej jest księży z powołania, a coraz więcej dla kasy...
ford383
rok temu
Tak trzymac.////nie poddawajcie śię,Kościół doił,doi i bedzie doił swoje owieczki ile śię tylko da.
bDzbcbrD
69
rok temu
Tym czarnym nic nie placic a w kazdym miescie cmentarze musza nalezec pod gmine a nie pod kosciol. I tych czarnych rozliczyc. Kazdy katolik powinien placic podatek na kosciol albo sie z niego wypisac. To samo ksiadz dostanie wyplate i tez zaplaci podatek. A w tedy slob,pogrzeb, komunie wstystko jest zaplacone jego pensja. Jak by tak bylo to jak myslicie ilu by bylo ksiezy w Polsce.? A ilu by bylo katolikow. W tedy by i jarus kosciolowi nic nie dal A czarni by sie zajeli pismem swietym a nie piepszeniem o seksie jak to mozna a jak nie
bruner
rok temu
oto tajemnica wiary zloto i dolary. pazernosc tej bandy nie zna granic.
Najnowsze komentarze (122)
Ociec
rok temu
Ludzie, czemu posyłacie dzieci na religie?
gosc
rok temu
to co wyprawiaja i zadaja ksieza za posluge to wola o pomste do nieba.. moze w koncu ktos sie za to wezmie..niech ustala jeden cennik na cala Polske ale taki realny ..taki na ktory stac i tego biedniejszego
zac
rok temu
u nas w Hajnówce też był taki ale juz go sprawiedliwie zabrano na drugą stronę
Ksiądz
rok temu
Ja nikogo nie zapraszam. Nie podoba się to wypad
E.N
rok temu
Wszędzie sie płaci za miejsce,powinno sie cos z tym zrobic,bo po 20 latach znow trzeba odnawiac oplate 2000zl(to jest absurd,zeby za ziemie 2 razy płacic,nie mowiac juz o kosztach samego pogrzebu!!)
juhas
rok temu
moja cała rodzinka stoi zgodnie na półeczce w pokoju, i jest dobrze,nie kłóca sie, a czarni nie zobaczyli ani jednego zyla za pochówek, i na wszystkich świętych nie muszę nigdzie jeździć,same plusy i oszczędnosci-polecam
Ja
rok temu
Skremować zabrać kubełek i do domu. Przejdzie im koło nosa kasa. Czas aby. Zrobic porządek z wyłudzaniem. I doprowadzaniem do biedy i nędzy. Ludzi. Którzy musza się zapożyczać.
WON z handlar...
rok temu
Wniosek o kontrolę UOKiK jak najbardziej zasadny, ale i tak najważniejsze działanie to CHOWANIE BLISKICH NA OKOLICZNYCH CMENTARZACH POZA BRZEZINAMI. Także organizowanie poza Brzezinami ślubów, chrztów i innych rodzinnych uroczystości kościelnych. A nawet jazdy na niedzielne msze do sąsiadów nie byłyby czymś złym. Ne będzie kasy, to kuria sama zmieni plebana!
bDzbcbrv
k44
rok temu
Czarna zaraza to jednak ma IQ na poziomie orangutana ;) Jak oni perfekcyjnie zarzynają złoty biznes:) 2 tys lat potrafili doić ludzi:) ale w dobie internetu te same numeru już nie przechodzą....:) jeszcze 20-30 lat i frekwencja na mszy będzie w granicach 5-10% :D aleluja i do przodu :)
przewielebny
rok temu
Najlepszym rozwiązaniem nie korzystać z "usług " bajko-opowiadaczy !!! Do czego nasi "rządzący " doprowadzają dając władzę przebierańcom nie kalającym się godziwą pracą ? Wstyd i hańba dla logicznie myślących w XXI wieku .
Odo
rok temu
Kościół dba z zarobki, nie o dusze parafian. Mam wrażenie, że księża nie wierzą w Boga, bo nie przestrzegają jego nauk. Im wyżej w hierarchii tym bardziej to widać. Zna ktoś skromnie żyjącego księdza, który pomaga parafianom (i nie tylko)? Raczej rzadkie zjawisko.
stoprocent2
rok temu
Tak grają jak przeciwnik pozwala. Pozwoliliśmy się rozhulać, rozzuchwalić.....maszyna ruszyła. Niełatwo będzie ją teraz zatrzymać.
nadarzyniak
rok temu
Z ww artykułu wynika, że kuria jest totalnie głupia ! To, że ćhciwść, pazerność, żądza pieniądza całkowicie przesłoniła rozum. Dlaczego ? Otóż dlatego, że jesli to wszystko sie przeczyta komentarz jest jeden : WSZYSCY czarni sa tacy !!!! Mieszkam 30 km od Wawy. Na lokalnym cmentarzu leżą moi śp Rodzice, Dziadkowie, Rodzina... Ceny, które przeczytałem w artykule sa totalnie jak by z księżyca. Nasz proboszcz NIGDY nie wziął takiej kasy od nikogo bo bysmy wiedzieli. Ale w świat pójdzie przekaz z tego materiału ...Durna kuria, że broni takich koszmarnych pazernych czarnych ze swojego terenu. Głupio broni i ze szkodą dla innych. Bo uczciwi też są !
iwonaszczerba
rok temu
nie chodzić i nie placić tej czrnej mafii
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić