Ludzie płoną jak pochodnie. Wszystkiemu winne kremy do ciała

50

Angielscy strażacy ostrzegają przed ukrytym zagrożeniem, które dotyczy milionów osób.

Ludzie płoną jak pochodnie. Wszystkiemu winne kremy do ciała
(iStock.com)

Setki osób mogły spłonąć z powodu używania kremu z parafiną. Zdaniem strażaków istniejące dane o ofiarach takich pożarów są poważnie zaniżone. Ludzie regularnie używający kremów do ciała, a niezbyt często piorących pościel, czy często chodzących w tych samym strojach, ryzykują życiem.

Jeżeli smarowidło dostające się na tkaninę zawiera parafinę, w przypadku zaprószenia ognia, czy nawet kontaktu z żarem z papierosa, natychmiast zajmuje się ogniem. Pod wpływem śledztwa BBC regulator rynku leków i kosmetyków sprawdza, czy nie należy wprowadzić obowiązkowych ostrzeżeń - czytamy.

Tylko w Anglii z tego powodu zginęło w ostatnich latach 45 osób. Zdaniem ekspertów od pożarnictwa, to dopiero czubek góry lodowej. Są oburzeni, że władze nie zajęły się problemem, dlatego sami ostrzegają osoby zmuszone stale korzystać z kremów leczących np. egzemę przed ryzykiem pożaru.

Setki tysięcy ludzi używają takich kremów. Brakuje dokładnych danych, ale liczbę zgonów wywołanych pożarami, gdzie akceleratorem ognia była parafina z kremu wtłoczona w materiał liczyć należy w setkach - mówi Chris Bell, dowódca jednostki straży pożarnej z Zachodniego Yorkshire.

Podobnego zdania jest Mark Hazelton ze straży pożarnej w Londynie. Tłumaczy w rozmowie z BBC, że oddziały ratownicze często nie mają dostępu do ekspertów zdolnych poprawnie określić rolę kremów z parafiną w pożarach. W 2017 roku organizacja kontroli rynku medycznego i kosmetycznego (MHRA) wystąpiła do producentów stosujących parafinę w kremach o umieszczanie na opakowaniach stosownych ostrzeżeń.

Zobacz także: Zobacz także: Czym jest płomień?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić