Ludzie powinni spać dwa razy dziennie

39

Badania naukowców potwierdzają, że ludzie powinni spać dwa razy dziennie, aby zwiększyć swoją efektywność. Czyli zdecydowana większość śpi w mniej optymalny sposób, niż powinna. Chlubnym wyjątkiem są tylko Hiszpanie i Włosi, u których praktykuje się poobiednie sjesty.

Ludzie powinni spać dwa razy dziennie
(Shutterstock.com)

Nieprzerwane spanie przez osiem godzin dziennie to wynalazek stosunkowo nowy. Dr Melinda Jackson z Uniwersytetu RMIT w Melbourne, specjalizująca się w zaburzeniach snu, twierdzi, że antropolodzy odkryli dowody na to, że jeszcze w XIX wieku spanie dwa razy na dobę było normą. Czas na sen nie był określany porą dnia, ale tym, co i kiedy trzeba było zrobić.

Co ciekawe, pojawienie się problemów bezsenności w literaturze późnego XIX wieku zbiega się z czasem, kiedy dowody na podwójny sen zaczęły zanikać - twierdzi dr Jackson cytowana przez metro.co.uk.

Nasz wewnętrzny zegar woli spać dwa razy dziennie. Już w latach 90. eksperyment wykazał, że ludzie trzymani w ciemności przez 14 godzin dziennie, po czterech tygodniach wypracowali "dwuzmianowy" system snu. Spali cztery godziny, budzili się na dwie-trzy, a następnie ponownie szli spać na cztery godziny.

Poprawia to naszą aktywność i bycie w gotowości. Dzieląc sen na dwie krótsze sesje w ciągu doby, zapewniamy sobie dwa okresy zwiększonej aktywności i kreatywności.

Autor: Bartosz Nowak

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić