Krzysztof Narewski| 

Ludzie są coraz bardziej otyli. Nowe dane szokują

49

Według najnowszych danych, w 2015 roku otyłych było łącznie ponad 107,7 mln dzieci i 603,7 mln dorosłych. Na całym świecie łącznie 2,2 mld ludzi ma problemy z nadwagą. To 1/3 ludności naszej planety. Dane z ostatnich 25 lat nie napawają optymizmem.

Ludzie są coraz bardziej otyli. Nowe dane szokują
(Pixabay.com)

*Ludzie tyją na potęgę. *Od 1980 roku w 70 krajach świata liczba osób otyłych podwoiła się. W większości pozostałych także wzrosła. Na zbędne kilogramy narażone są też coraz częściej dzieci. Liczba otyłych nieletnich rośnie szybciej niż dorosłych.

*Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie, którzy zebrali dane, podali konkretne liczby. *Najwięcej otyłych dzieci jest w Chinach i Indiach – odpowiednio 15,3 i 14,4 mln. Procentowo natomiast w USA – 13 proc. Jeśli chodzi o dorosłych, to tutaj przodują już Stany Zjednoczone. Tam z otyłością ma problem 79,4 mln osób (35 proc. populacji). Drugie miejsce to Chiny – 57,3 mln. Jeśli jednak chodzi o procentowy udział otyłych dorosłych w populacji, to przoduje Egipt – 35 proc.

Na drugim końcu zestawienia są Wietnam i Bangladesz. W tym pierwszym najmniej jest otyłych dorosłych (1,6 proc.), a w drugim dzieci (1,2 proc.)

Wyniki badań po raz kolejny zwracają uwagę na epidemię otyłości. Te dane pokazują, że być może niedługo będziemy musieli stawić czoła fali poważnych problemów ze zbędnymi kilogramami w zarówno bogatych jak i biednych krajach – mówi Goodarz Danaei z Uniwersytetu Harwarda

*Otyłość to jednak nie tylko niezbyt atrakcyjny wygląd, ale i poważne problemy zdrowotne. *Według naukowców 70 proc. zgonów związanych z podwyższonym wskaźnikiem masy ciała (BMI) było efektem problemów z sercem. W 2015 r. zmarło na to 2,7 mln osób na świecie.

*W opublikowanych danych znalazła się też wzmianka o Polsce. *Ze zgromadzonych danych wynika, że w naszym kraju 47,71 proc. dorosłych mężczyzn ma nadwagę, a 16,54 proc. jest otyłych. W przypadku kobiet te udziały to odpowiednio 29,8 i 17,69 proc. Jeśli chodzi o dzieci, to 16,05 proc. chłopców ma nadwagę, a 5,67 proc. jest otyłych. U dziewczynek jest lepiej. Probley z nadwagą ma 12,59 proc., a otyłością 4,05 proc.

Badania zostały przeprowadzone na bardzo szeroką skalę. Dane pochodzą ze 195 krajów świata. Gromadzono je od 1980 do 2015 roku. W najnowszym "New England Journal of Medicine" opublikował je Uniwersytet w Waszyngtonie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić