Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Ludzie uwięzieni na Antarktydzie. Rusza ekspedycja ratunkowa

10
Podziel się:

Załoga australijskiego lodołamacza czeka na ratunek.

Aurora Australis
Aurora Australis (Wikimedia Commons CC0)

Na pokładzie statku Aurora Australis znajduje się 37 osób. Lodołamacz utknął pośród lodów Antarktydy 24 lutego po tym, jak zerwały się cumy podczas potężnej nawałnicy. Według doniesień BBC, Australian Antarctic Division może nareszcie wysłać ekspedycję ratunkową, bo poprawiły się warunki atmosferyczne. Załoga lodołamacza zostanie przetransportowana do stacji badawczej Casey na Antarktydzie.

Wszyscy na pokładzie są bezpieczni. Podczas próby uwolnienia statku członkowie załogi będą usiłowali wprawić maszyny w ruch. Według australijskich władz akcja ratunkowa może potrwać wiele godzin. Wiadomo, że w wyniku uderzenia o skały lodołamacz ma niewielką wyrwę w kadłubie, jednak nie ma ryzyka zatonięcia lub wycieku substancji szkodliwych dla środowiska.

Aurora Australis opuściła tasmański port Hobart 11 stycznia. Załoga przeprowadziła najpierw misję badawczą na Kerguelen Plateau, a następnie skierowała się do stacji badawczej Mawson na Antarktydzie. Do uszkodzenia statku doszło w Horseshoe Harbour, przy wietrze wiejącym z prędkością 130 km/h. Warto dodać, że lodołamacz jest w stanie poradzić sobie z lodem o grubości do 1,2 metra.

Statek jest nie tylko przystosowany do ekstremalnych warunków pogodowych. Na jego pokładzie znajdują się również laboratoria służące do przeprowadzania badań w zakresie biologii, meteorologii i oceanografii. Załoga lodołamacza ma do dyspozycji również siłownię, bibliotekę oraz przestrzeń rekreacyjną.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
STS
7 lat temu
A my robiliśmy wielokrotnie takie wyprawy statkiem bez żadnych wzmocnień lodowych. I dało się. Kto był ten wie.
l
7 lat temu
Dobrze że mają bibliotekę i siłownię, ale gdyby jeszcze mieli kaplicę mogli by być o swój los spokojni.
he he he he
7 lat temu
Dobrze że mają bibliotekę i siłownię...
Kochanowski
7 lat temu
Moja śliczna panna to jest dopiero lodołamacz! Kocham jej namiętne usteczka :)
Master
7 lat temu
Spokojnie, dzisiaj zeszli z mielizny sami bez niczyjej pomocy.
asdfgh
7 lat temu
Podobno topnieją lodowce,gdzie to globalne ocieplenie.
lump
7 lat temu
Czyżby przeczytali info o globalnym ociepleniu? Wszystko to jakies naciągane zerwały się cumy a w koło pustka to do czego był przycumowany? Potem nagle jakieś maszyny się popsuły, te maszyny się tak same z siebie nie psuja a bosman mechanik potrafi je naprawić. No i jak juz ktos wspomniał daja rade na siłowni. Może my ich zastąpimy w pracy? Wezmę 3/4 stawki żona poszaleje w lumpeksach.
andreas
7 lat temu
Ot misjonarze !!!! Jak ich to bawi to niech zostaną do wiosny albo dłużej bo ten statek już tam zostanie na wieczny odpoczynek !! Brak wyobrażni i głupota kapitana tak się kończy taka zabawa !!!!!!!!!!!!!!!!!
besserwiser
7 lat temu
zostały dostepne agregaty awaryjne to za mało zeby ogrzac statek potrzebne paliwa w beczkach i holownik do australii mozliwe ze statek przy holowaniu bedzie zatopiony,przypadek podobny statek oddano na zlom
zostawcie ich
7 lat temu
No skoro załoga lodołamacza ma do dyspozycji również siłownię, bibliotekę oraz przestrzeń rekreacyjną to o co chodzi?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić