aktualizacja 

Ma ramię jak z gry komputerowej. Chce odzyskać sprawność

2

W wypadku stracił nogę i rękę. Teraz dostał możliwość korzystania z futurystycznej protezy wartej krocie.

Ma ramię jak z gry komputerowej. Chce odzyskać sprawność
(Facebook.com, James Young)

Crowdfundingowa akcja zdobywa coraz więcej uczestników. Po emisji filmu dokumentalnego o Jamesie Youngu, chłopaku marzącym o mechanicznej dłoni, na stronie Go Fund Me ruszyła zbiórka pieniędzy na bardzo ambitny cel. Gdy uda się osiągnąć 95 tysięcy funtów, elektroniczna proteza będzie mogła zostać połączona z kośćmi tytanowymi implantami. Na razie zebrano ponad 30 tysięcy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Cztery lata temu miał pecha, teraz los się do niego uśmiechnął. James Young w 2012 roku wpadł pod pociąg, przez co lekarze musieli odciąć mu nogę i rękę. 25-latek z Londynu z wykształcenia jest biologiem i fanem serii gier komputerowych, nic więc dziwnego, że po wypadku zaczął intensywnie pracować nad projektem bionicznej dłoni. W pomysłach wsparła go Sophie de Oliveira Barata z Alternative Limb Project.

*Ramię zostało wyposażone w szereg udogodnień. * Ma port USB, dzięki któremu można ładować smartfona oraz wbudowanego mobilnego drona, którego można odczepić i sterować za pomocą dołączonego joysticka. Mało? Proteza była stylizowana na używaną przez bohatera gry "Metal Gear Solid". Producent tej gry - Konami - również pomagał w projektowaniu finalnego egzemplarza. Niestety, by ramię uzyskało pełną funcjonalność (na razie to wersja testowa), potrzebne są pieniądze. Dużo pieniędzy.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

James o swoim robotycznym ramieniu opowiada w mediach społecznościowych. Założył nawet własną stronę Jamesahy.com, by na bieżąco informować o postępach w realizacji marzenia. Większą sprawność ruchową chce osiągnąć dzięki tzw. osseointegracji, czyli trwałemu połączeniu tytanowej ręki z resztą ciała. Na razie może ją w każdej chwili odłączać. Nim dojdzie do skomplikowanej operacji, James będzie w stanie jedynie lekko zginać palce.

Zobacz także: Całość dokumentu o Jamesie Youngu można znaleźć na stronie BBC Three:

Autor: Mateusz Patyk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić