Macierewicz odtajni tajne zbiory IPN-u

Według ustaleń "Rzeczpospolitej" minister obrony narodowej ujawni zastrzeżony zbiór IPN-u, w którym znajdują się akta służb specjalnych PRL.

Antoni Macierewicz odtajni zbiory IPN-u
Antoni Macierewicz odtajni zbiory IPN-u (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Odtajnienie planowane jest na przełomie stycznia i lutego. Wszystkie dokumenty niezbędne do wszczęcia procedury czekają na biurku Macierewicza - informuje rp.pl

*Minister zapoznał się z dokumentami w 2007 roku. * W połowie grudnia 2015 roku Macierewicz stwierdził, że utajnienie dokumentów wojskowych jest zbędne, zagraża bezpieczeństwu Polski oraz przyczynia się do tworzenia fikcyjnych elit w naszym kraju.

*Akta są tajne na mocy art. 39 ustawy z 18 grudnia 1998 r. o IPN. * Według ustawy „szef ABW i szef AW lub minister obrony narodowej może zastrzec, na czas określony, że do określonych dokumentów nie może mieć dostępu żadna inna osoba poza wyznaczonymi przez nich przedstawicielami, jeżeli jest to konieczne dla bezpieczeństwa państwa”.

W zbiorze znajduje się wiele ważnych dokumentów, w tym kilkaset taśm zawierających bazy danych Służby Bezpieczeństwa z lat 80 poprzedniego stulecia. Są tam również: archiwa przekazane przez ABW i Agencję Wywiadu (wcześniej UOP), Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego (dawne WSI)
.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić