aktualizacja 

Masz telefon z Androidem? Koniecznie to przeczytaj

13

Eksperci Kaspersky Lab natrafili na modyfikację bankowego trojana Gugi. 93 procent użytkowników zainfekowanego systemu Android pochodzi z Rosji, ale liczba ofiar hakerów od kwietnia wzrosła dziesięciokrotnie.

telefon
telefon (Shutterstock.com)

Wirus potrafi obejść systemy bezpieczeństwa 6. wersji Androida. Podając się za legalną aplikację trojan Gugi SMS-em zachęca użytkowników urządzeń przenośnych do kliknięcia w odsyłacz. Wtedy instaluje szkodliwe oprogramowanie i prosi o kolejne zezwolenia.

Po uzyskaniu zgody, trojan blokuje ekran urządzenia. Jeżeli nie uzyska zezwolenia na udzielenie praw administratora, całkowicie blokuje telefon. Jeżeli zgodę otrzyma, kradnie hasła bankowe, SMS-y, kontakty i jest kontrolowany przez hakerów.

Cyberbezpieczeństwo to niekończący się wyścig – czytamy wypowiedź Romana Unucheka, starszego analityka Kasperski Lab na Kaspersky.pl

Nie udzielaj tak łatwo zezwoleń, kiedy prosi cię o to aplikacja. Zanim to zrobisz, dobrze zastanów się, dlaczego zostałeś o to poproszony. Nigdy nie klikaj w podejrzane odsyłacze i upewnij się, że posiadasz na urządzeniu aktualny program antywirusowy.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić