o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Masz ten samochód? Uwaga, złodzieje mogą łatwo go otworzyć

9
Podziel się

Volkswagen ma kolejny problem. Tym razem nie chodzi o zanieczyszczenia, ale o bezkluczykowy dostęp.

Volkswagen Tiguan
Volkswagen Tiguan (Materiały prasowe, Volkswagen)
bESikoOd

To gadżet, który pozwala otworzyć auto bez konieczności wyjmowania kluczyka z kieszeni czy torebki. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham, system można stosunkowo złamać. Według nich problem dotyczy nawet ponad 100 mln aut z koncernu Volkswagena. Podobno wystarczy komputer, otwarty układ Arduino, odbiornik radiowy i trochę wiedzy.

*Haker musi znaleźć się w odległości maksimum 90 metrów od obserwowanego samochodu. *Jeśli ktoś go właśnie zamyka lub otwiera, komputer przechwyci sygnał i go rozkoduje. Później można po prostu do auta podejść i bez problemu wsiąść.

*Do zarzutów odniósł się już Volkswagen. *Przedstawiciele przyznają, że wcześniej dostali od naukowców wyniki badań. Twierdzą, że nowe modele oparte na platformie modułowej MQB (m.in. Golf, Passat, Tiguan, Touran, ale też Skoda Octavia czy Seat Leon) nie są już podatne na ataki, ponieważ mają już inny system zdalnie sterowanego centralnego zamka.

bESikoOf

To jednak niezbyt duże pocieszenie, skoro miliony aut jeżdżących także po polskich drogach można stosunkowo łatwo otworzyć. Na szczęście raczej nie szykuje się lawina takich kradzieży, ponieważ naukowcy nie mają zamiaru zdradzać szczegółów swojego sposobu na zdalnie otwieranie.

Autor: Krzysztof Narewski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bESikoOl

bESikoOG
KOMENTARZE
(9)
dowci
5 lata temu
Ale ten Homo Sapiens głupi. Zamiast się zająć edukacją złodziei, żeby można było w końcu pozostawiać samochody otwarte z widocznym portfelem w środku i nikt by nie ruszył to się zajmuje wymyślaniem takich zabezpieczeń, żeby ich nie złamał, bo jak złamie to wina producenta a rower jak nie jest przyspawany do słupa i da się odciąć to złodziej może ukraść a winę ponosi właściciel, bo dlaczego nie przyspawał. Ale ku---a mamy cywilizację. Jak złodziej ukradnie ubezpieczony pojazd to ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, bo pojazd nie był przyspawany do stalowego słupa albo zamurowany na parkingu murem z żelazobetonu.
olo
5 lata temu
Tak , można rozkodować i wsiąść do samochodu i na tym koniec. Można też wybić szybę i wsiąść wyłączając syrenę i też na tym koniec.
wiarus
5 lata temu
podajcie instrukcje do innych samochodow,ta marka mi sie nie podoba,moze volvo albo mercedes?)
bESikoOH
monter
5 lata temu
kluczyk jeżeli posiada się wiedzę nie jest potrzbny no może przydałby sie do odpalenia, najskutecznjieszy sposób to blokada zapłonu niefabryczna , przy takim aucie AUTOCASCO i można jeździć
ja
5 lata temu
tzn ze wyciekła informacja o mozliwosci.... wiec jak sądzę znajdą się chętni do poszukania jej!
nie boli
5 lata temu
Co z tego że wsiądzie a kluczyk ?co z nim,hahaha
Vuko
5 lata temu
"...system można stosunkowo złamać". Czyli, że jak? Trzeba go wypie*rzyć? Ale w co? ;P
dresik
5 lata temu
Mi tak BMW 328 x drive zajeb..li dwa miesiące temu :(
JT
5 lata temu
Co to znaczy, że system można stosunkowo złamać?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić