Matka islamisty z Normandii w szoku. "Nie wychowałam diabła"

13

19-letni Abdel Malik Nabil Petitjean okazał się jednym ze sprawców brutalnego mordu na księdzu w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray.

Yamina Boukezzoula
Yamina Boukezzoula (AFP, Antoine AGASSE)

Dziennikarze francuskiej telewizji BFM zdołali przeprowadzić wywiad z matką islamisty. Yamina Boukezzoula twierdzi, że zachowanie jej syna w żaden sposób nie zapowiadało tragedii ani nie wskazywało na jakąkolwiek fascynację ISIS. Syn Yaminy urodził się i dorastał we Francji. Kobieta podkreśla również, że rok temu Abdel zdał maturę i "marzył o pięknych rzeczach".

Był dobrze wykształcony i inteligentny. To niemożliwe, znam mojego chłopca. Nie wychowałam diabła. Nie, nie, nie, nie, nigdy (nie mówił) o Daesz. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi, rozmawialiśmy o dobrych rzeczach - przytacza jedną w wypowiedzi kobiety TVN 24.

Policja w Normandii potwierdza jednak, że 19-latek był wcześniej notowany w związku z radykalizacją poglądów. We wtorek 26 lipca, wraz ze swoim rówieśnikiem Adelem Kermiche Adelem Kermiche, chłopak wszedł do kościoła kościoła w Saint-Etienne-du-Rouvray podczas porannej mszy. Mężczyźni wzięli 5 zakładników, a następnie podcięli gardło 86-letniemu proboszczowi. Obaj napastnicy zostali później zastrzeleni przez przybyłą na miejsce policję.

Wkrótce potem Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za atak nastolatków. W sieci pojawiło się również nagranie przedstawiające obu mężczyzn przysięgających wierność szefowi ISIS, Abu Bakrowi al-Bagdadiemu.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić