Wróć na
Dagmara Smykla
|

Miała mniej niż jeden procent szans na przeżycie. Lekarze uratowali nastolatkę

22
Podziel się

"W pewnym momencie nie było już nadziei. Powiedziano nam, że córka nigdy nie opuści szpitala i ma mniej niż jeden procent szans na przeżycie." mówi matka ocalonej 17-latki. O historii Isabelle Holdaway piszemy w ramach akcji #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Miała mniej niż jeden procent szans na przeżycie. Lekarze uratowali nastolatkę
(Facebook.com, Isabelle Carnell Holdaway)

To pierwszy taki przypadek na świecie. Isabelle Holdaway od urodzenia cierpi na mukowiscydozę, która dwa lata temu prawie ją zabiła. 17-letnia Brytyjka, której lekarze nie dawali żadnych szans, żyje teraz jak normalna nastolatka. Jest pierwszą pacjentką leczoną szczepem genetycznie zmodyfikowanych wirusów.

Dwa lata temu walczyła o życie. Po przeszczepie płuc i dziewięciu miesiącach spędzonych w szpitalu, organizm Holdaway przestał reagować na antybiotyki. Infekcja zaatakowała płuca i wątrobę pacjentki, która była przykuta do łóżka i karmiona dożylnie - informuje "Independent".

W pewnym momencie nie było już nadziei. Powiedziano nam, że nigdy nie opuści szpitala i ma mniej niż jeden procent szans na przeżycie - wspomina matka Isabelle.

Rodzice dowiedzieli się o istnieniu terapii fagowej. To metoda leczenia infekcji bakteryjnych, prowadzona w oparciu o specyficzne wirusy atakujące wyłącznie komórki bakteryjne. Terapie fagowe nie są dopuszczone do masowego stosowania w UE i Stanach Zjednoczonych - jeszcze nie skończono badań, które potwierdzą ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Wszyscy powtarzali nam, żebyśmy nie pokładali w tym nadziei, to był wielki eksperyment. Gdybym był osobą religijną, modliłbym się, ale mogliśmy tylko mieć nadzieję, że Isabelle zdąży skorzystać z terapii - wspomina pani Holdaway.

W ciągu kilku miesięcy wyleczono wątrobę nastolatki. Isabelle wciąż zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi, ale żyje i wygląda tak jak jej rówieśnicy. Od kilku tygodni uczy się prowadzić samochód.

Terapia fagowa coraz częściej jest uważana za metodę przyszłościową. To jak na razie jedyny sposób leczenia chorób wywoływanych przez bakterie odporne na antybiotyki. Niestety ma poważne ograniczenia - dany typ faga jest zdolny atakować tylko kilka szczepów bakterii z jednego gatunku. Nie wszystkie są też wystarczająco silne, by pokonać infekcje.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(22)
OIL
rok temu
Ależ brak naukowych dowodów i trzeba skazać lekarza do więzienia i pozbawić prawa wykonywania zawodu!!! Przecież na 99% pacjentka miała umrzeć, to powinna to zrobić zgodnie z nauką opartą na dowodach, a nie jakimś znachorstwie ziębity
...
rok temu
Angielscy lekarze.....
kpt. Arianato...
rok temu
Za 30 lat, gdy ta terapia zostanie rozpowszechniona w mediach społecznościowych pojawią się jednostki zniechęcające do tej metody używając pseudonaukowych argumentów i opowieści o spiskach koncernów medycznych. Część dzieci umrze, bo rodzice uwierzą w te bajki. Nie chcę mieć racji, ale rzeczywistość może być tak ponura jak ją opisałem
Andy
rok temu
Metoda nie jest nowa, stosowali ją lekarze w Gruzji 50 lat temu, był tam ośrodek który tym się zajmował. Leczono właśnie tą metoda choroby na które nie było skutecznej terapii. Żeby odkryć coś skutecznego może warto czasem obejrzeć się za siebie
Zdolny Ślązak...
rok temu
Fest
Najnowsze komentarze (22)
omena
rok temu
Szkoda, że nie wszyscy mają szczęście skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje medycyna. Za to dziewczyna, która dostała drugie życie, mam nadzieje, że przeżyje je w pełni.
Wiedźma
rok temu
Takie komentarze to prymitywizm, nie szydzi się z chorób innych ludzi, bez względu na opinię na ich temat - wyobraź sobie że to Ty masz RAKA!
jasiek
rok temu
stara sprawa biofagi występują w Gangesie stąd ta rzeka jest postrzegana jako Boska rzeka, tworzą się one z rozkładających się ciał które są tam składane w tradycyjnym pogrzebie Indyjskim
Loom
rok temu
Terapia fagowa - mikrofagi bo o to tutaj chodzi. Intensywne badania nad mikrofagami byly prowadzone w jedynym na swiecie, oficjalnym osrodku na terenie bylego Zwiazku Radzieckiego w latach 80-tych do poczatku lat 90-tych.. Po wielu zdumiewajacych, pelnych sukcesu i dajacych wrecz atomowej sily nadzieje, badaniach program zaczeto sabotowac odcinajac fundusze, potem pensje naukowcow a na koncu wylaczajac media. Ludzie pracowali tam do ostatniego momentu za darmo i starali sie kontynuowac badania. Powstal o tym szczegolowy reportarz zrobiony chyba przez BBC, o ile dobrze pamietam. Mikrofagi sa przyszloscia i to niemal darmowa, co jest najwiekszym problemem, bo rozwiazuja problemy ale nie daja zysku tak jak inne, powszechne dzisiaj, metody leczenia. Koncerny nie dopuszcza mikrofagow do rynku medycznego tak dlugo, jak dlugo nie beda generowac zlotych gor zyskow.
III
rok temu
W czasie II wojny światowej skutecznie leczyli w ten sposób, oczywiście nie cały naród ale jednak.
Andy
rok temu
Metoda nie jest nowa, stosowali ją lekarze w Gruzji 50 lat temu, był tam ośrodek który tym się zajmował. Leczono właśnie tą metoda choroby na które nie było skutecznej terapii. Żeby odkryć coś skutecznego może warto czasem obejrzeć się za siebie
aa
rok temu
I tak nie ma selekcji genetycznej gatunku. Na końcu gatunek się kończy
Czarli5
rok temu
Wszystko to siła podśwoadomości
piter
rok temu
Wiem że w Gangesie jest dużo fagów, dlatego ludzie nie chorują pomimo tego że się w nim kąpią znaczy rytualnie namaczają :)
Zeglarz
rok temu
Zlikwidujmy raz na zawsze tak jak chcą ci z Polski fair play i będzie cudownie <3
mamuska1233
rok temu
ja też mam siostrzeńca który ma rzadką chorobę i nikt nie chce pomóc
pirat
rok temu
... a w niedzielę łeb mu ścieli. Jak nie chcecie, by Was też to spotkało przy aktualnej polityce, to zapoznajcie się z ugrupowaniem FairPlay.
Grdykolx
rok temu
Tak czytam was pisowskie trolle i nie wiem, czy jako chrześcijanie trolle macie prawo wypisywać takie wstrętne teksty na chorego człowieka. Dziś w TVN 24 na żywo opowiedział jak było i od tego momentu katolicy niech się nie odzywają, bo tylko zmniejszają ilość wiernych. Kto słuchał -ten wie, a kto nie dosłuchał wypowiedzi Cimoszewicza- niech żałuje. Tel dawny lewak ma więcej serca w sobie niż wy, z pisolandii.
dvg
rok temu
atak big pharmy na jurka ziebe
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić