Miliony dla Rydzyka jednak się znajdą? "Ugoda załatwi sprawę"

205
Podziel się:

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritas oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypracowały wspólny projekt ugody, który przedstawią przed sądem. Jeśli strony zakończą spór, organizacja redemptorysty najpewniej dostanie miliony z państwowej kasy.

Miliony dla Rydzyka jednak się znajdą? "Ugoda załatwi sprawę"
(East News, ANDRZEJ SCHODKOWSKI)

Chodzi o sprawę z 2007 r. dotyczącą odwiertów geotermalnych. Wtedy fundacja Lux Veritas dostała od NFOŚ kwotę 27 milionów zł dotacji w związku z poszukiwaniem wód geotermalnych. Jednak już w 2008 r. Fundusz wypowiedział umowę, mając na uwadze wiele wątpliwości związanych z jej realizacją. Fundacja złożyła do sądu pozew przeciwko NFOŚ, domagając się odszkodowania i kontynuowała działania, mimo cofnięcia państwowej pomocy.

Lux Veritas domaga się teraz takiej samej kwoty, czyli 27 mln zł. Fundacja uważa, że decyzja o zerwaniu umowy o dofinansowaniu odwiertów geotermalnych w Toruniu była podyktowana pobudkami politycznymi i miała związek z przejęciem władzy przez koalicję PO-PSL. Ówczesny prezes NFOŚu miał wysłać do pracowników notatkę służbową, w której nakazywał szukanie pretekstu do zerwania umowy.

Nie możemy ze względu na toczące się postępowanie wchodzić w jakiekolwiek szczegóły. Podawanie w tej chwili jakichkolwiek kwot byłoby wywieraniem presji na sąd przed rozstrzygnięciem, które zapadnie w poniedziałek – skomentował sprawę w rozmowie z portalem naszdziennik.pl wiceprezes NFOŚiGW Jacek Spyrka.

Władze Funduszu chcą jednak szybko zamknąć temat fundacji Rydzyka. Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda zaznaczył, że NFOŚiGW poniósł już duże koszty w związku z procesem, a ugoda pozwoli na zamknięcie sprawy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić