Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Ministerstwo Edukacji rezygnuje z darmowych podręczników

33
Podziel się:

Jeden, dostępny dla wszystkich i darmowy podręcznik mają zastąpić teraz trzy. Nie będą one tworzone i wydawane w MEN, ale przez resort dotowane.

Ministerstwo Edukacji rezygnuje z darmowych podręczników
(PAP, Lech Muszyński,Nicholas Buer)

"Nasz Elementarz" zostanie zlikwidowany. Ministerstwo nie będzie też wydawać i dostarczać do szkół podręczników. Zamiast tego szkoły dostaną dotacje na podręczniki - powiedziała w rozmowie z RMF FM Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

Darmowy elementarz nie zniknie od razu. Wkrótce jednak zostaną przeprowadzone konsultacje na szczeblu samorządowym i w czerwcu zapadnie decyzja dotycząca nowego systemu dystrybucji podręcznika. Według Zalewskiej "Nasz Elementarz" będzie znikał ze szkół stopniowo wraz z wygasaniem dostępnych na rynku edycji oraz umów na druk i prawa autorskie twórców.

Mamy prawo do tego, żeby powiedzieć, że oto te trzy podręczniki, które są zaproponowane przez wydawnictwa, będą dotowane. We wszystkich klasach podstawowych i gimnazjum. Tam, gdzie jest obowiązek szkolny - tłumaczy RMF FM Minister, dodając, że system wyboru nowych podręczników oraz sposób ich dotowania zostaną dopiero wypracowane.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Playalbo App Store.

Zobacz także:

Sprawdź, czy twoje dziecko jest w szkole szczęśliwe

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
bb
6 lat temu
Autor "Elementarza" w opozycji?
zsdg
6 lat temu
sprawdźcie kto opracował projekt książek i ile za to wziął. Teraz można już ją zlikwidować bo jest niepotrzebna.
niezrzeszony
6 lat temu
Czyżby Rydzyk otwierał drukarnię?
pyra
6 lat temu
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Teraz czas na innych wydawców, aby zawinęli kasę z budżetu państwowego. I na pewno nikt nie myśli tu o uczniach.
Halo
6 lat temu
Kasa musi się zgadzać. Miarka do miarki i... . Czy z ekonomicznego punku widzenia dotowanie bardziej się opłaci niż darmowe książki?
Lenin
6 lat temu
Czyli korupcja nauczycielska powraca. Produkcja ludzi miernych rozpoczęta. jeszcze parę zmian i już tylko przyjdzie zaorać szkolnictwo (jakiekolwiek).
stoppislamowi
6 lat temu
Obecnie kwota wolna od podatku: obywatel - ok. 3 tys. zł, poseł ok. 27 tys. zł (wyjątek w ustawie) rocznie.
przełor
6 lat temu
słyszałem że na jasnej górze mają elementarz modlitewny dla Polski B napisać
Anna
6 lat temu
Wczoraj się dowiedziałam, że PiS postanowił ukrócić podnoszenie opłat za grunty w dzierżawie wieczystej, które wzrosły o nawet kilkaset procent. Mieszkam w bloku i moja podwyżka wyniosła 300% za 40 metrowe mieszkanie. Od stycznia 2017 dzierżawa wieczysta ma być zamieniona we własność. Oczywiście podatki pozostaną, ale nie będzie dowolności w windowaniu opłat za dzierżawę wieczystą.
maćkozbogdańc...
6 lat temu
Miało być państwo prawa i bez korupcji, a tu się okazuje że ten rząd jeszcze lepiej sobie poczyna niż poprzedni. Ciekawy jestem które wydawnictwa i komu dały w łapę żeby takie zmiany poczynić...
Tu i teraz
6 lat temu
Trzeba dać kolesiom zarobić a ci w podziękowaniu dadzą w łapę...dobra zmiana ...tylko dla kogo...?
TFU
6 lat temu
"MOWA' TYPOWA DLA KOŚCIOŁA ! ZAKŁAMANIE I SZUJOSTWO... ZAMIAST POWIEDZIEĆ - NIE BĘDZIEMY BO NAS NIE STAĆ, PRZELICZYLIŚMY SIĘ Z 500+ I BĘDZIEMY WAM POLACY WYRYWAĆ Z KIESZENI ŻEBY PŁACIĆ DZIECIOROBOM - TAKIE ....ZREZYGNOWALIŚMY... /MOŻE W PODTEKŚCIE ...DLA WASZEGO "DOBRA" POLACZKI.../
123
6 lat temu
Jak zwykle propaganda i wyrwane z kontekstu informacje tego jakże "rzetelnego" portalu.
Ewa
6 lat temu
Ilość REFORM przeprowadzanych z nową władzą mnie przeraża... czuję się jakbym żyła w kraju Trzeciego Świata ..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić