MON ujawnił koszt transportu figury Jezusa

Armia zapewniła transport na prośbę poznańskiego proboszcza. Kościół nie zapłacił ani złotówki.

Obraz
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Jaskółka

Przewiezienie rzeźby kosztowało podatników prawie 44 tys. zł. Transport figury zapewniła 10. Brygada Logistyczna z Opola. Wszystko działo się nieodpłatnie, za zgodą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. O koszty przedsięwzięcia zapytała posłanka Nowoczesnej, Joanna Schmidt. MON wystosowało oficjalną odpowiedź.

Nie potrafię tego zrozumieć, jak wojsko, które jeszcze niedawno było w tak tragicznej formie, i korzystające z tak nienowoczesnego sprzętu, jak informował minister Macierewicz w czasie "audytu"rządów PO-PSL, może pozwolić sobie na wydatek rzędu 40 tys. zł. za przewóz figury do parafii. Czy to oznacza, że każdy obywatel może teraz skorzystać z armii, jak z firmy transportowej? – skomentowała Joanna Schmidt.

Po przewiezieniu figury Jezusa odbyła się uroczystość. Pomnik stanął przed kościołem Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. To na wniosek tamtejszego proboszcza armia zajęła się jego transportem. Figurę poświęcono w asyście honorowej Wojska Polskiego i w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Obraz
© Sejm.gov.pl

W Poznaniu nie chcieli pomnika, ale i tak stanął. Figura Chrystusa Króla ma być częścią Pomnika Wdzięczności, o budowę którego zabiegają środowiska kościelne. Poznański ratusz nie zgadza się jednak z pomysłem, bo jak twierdzą jego przedstawiciele, w mieście nie ma miejsca na podobne monumenty - informuje TVN24.

Autor: Kamil Karnowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Wybrane dla Ciebie