Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Myślisz o prawie jazdy? Lepiej zrób je w tym roku

47
Podziel się

Przyszli kierowcy przejdą obowiązkowy kurs poślizgowy. Będą mieli na to czas pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od odebrania dokumentu. Kursy przeprowadzą Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ) – informuje Gazeta Wyborcza.

Myślisz o prawie jazdy? Lepiej zrób je w tym roku
(East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Początkowo zmiany miały wejść w życie już 4 stycznia. Jednak jeszcze przez rok egzaminy będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach. Wszystko z powodów technicznych.

Liczba ODTJ w Polsce jest mizerna. Odpowiedni certyfikat posiada zaledwie kilkanaście, a dodatkowo większość z nich jest rozłożona nierównomiernie w skali całego kraju. Według danych z listopada w północnych województwach nie było ani jednego. Drugi problem to zbyt mała pojemność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To w niej mają być notowane wszystkie punkty karne kierowców.

Zmiany oznaczają, że będzie drożej i trudniej. Kurs poślizgu będzie obowiązkowy, a jego koszt wyniesie 300 zł. Dodatkowo jeśli podczas pierwszych dwóch lat jazdy młody kierowca popełni dwa wykroczenia karane mandatem, będzie musiał zaliczyć 28-godzinny kurs reedukacyjny. Jego cena to kolejne 500 zł.

Przy trzecim wykroczeniu lub jednym przestępstwie kierowca straci prawo jazdy. W takiej sytuacji będzie musiał rozpocząć cały kurs od nowa i ponownie wnieść wszystkie wymagane opłaty.

Zobacz także: Zobacz, co sądzą eksperci o kursie poślizgu.
KOMENTARZE
(47)
Zenek
6 lat temu
Trzeba mieć przede wszystkim mózg i myśleć na drodze. A w Polsce doi się ludzi na kasę.
Krzychu
6 lat temu
Spiesz się i wyjedź , w normalnych krajach , egzaminy są NORMALNE!!
Lolek
6 lat temu
To jest zwyczajnie złodziejski kraj, na każdym kroku kombinacje aby tylko nachapać się kasy. Wstydzę się za tą Polskę i tych co to wymyślają. Zwyczajne bezczelne złodziejstwo.
Ja
6 lat temu
Najczęściej na prawo jazdy idą młode osoby 18+ okradają młodych biednych ludzi którzy dopiero zaczynają dorosłe życie
Szkoda słów.....
6 lat temu
Już teraz czas oczekiwania na egzamin to ponad 4 tygodnie, w kolejce na 1 termin ok 30 osób, dzienny "przerób" osób zdających- nawet nie chcę wiedzieć...- przepraszam, JA SIĘ PYTAM- kiedy, jak i gdzie, przy takiej ilości ODTJ w skali kraju...??
instruktor
6 lat temu
i tak kupie....
Pomóc młodym
6 lat temu
Szkoda mi tych młodych ludzi w Polsce nie dziwie sie że wyjeżdżają, te praworządny dla młodych powinny być w prezencie od państwa za wkroczenie w dorosłość
Lux
6 lat temu
W USA kosztuje to około $20. Ludzie opamiętajcie się prawo jazdy to trzecia ręka nie masz prawa jazdy nie masz pracy . To takie małe narzędzie pracy
gad.marian
6 lat temu
Ja wam wytłumaczę, tak państwo łupi obywateli z pieniędzy a może by wszystko zamknąć i zaczekać aż będzie brakowało kierowców to wtedy będziecie robić egzaminy na wzór afrykańskich i też będzie wszystko dobrze.
Babcia
6 lat temu
Uważam, że taniej będzie wynajmować sobie kierowcę np. ukraińskiego pochodzenia. A może w ogóle rejestrować samochody poza Polską i posiadać tego kraju prawo jazdy.
swiatokien
6 lat temu
Panie Robercie Kubica proszę o doszkolenie się w kursie prawa jazdy , bo przy wszystkich kursantach wyglądasz Pan "TAKIIII MAŁY "
Lakerim
6 lat temu
Nasze "mądre głowy" marnują mnóstwo społecznych pieniędzy, na częste zmiany. Jacy nieudacznicy robią na tym, od lat, wielka kasę? Przebywając w USA egzamin zdałem w ciągu 40 minut (w tym było: czekanie na swoją kolej, test, badanie wzroku, jazda kontrolna, zdjęcie i wydruk prawa jazdy). Egzamin na prawo jazdy można było zdawać do wyboru w 26 językach. W teście były dwa zestawy do wyboru, po 20 pytań każdy. Wybierało się jeden z nich. Dopuszczalne były 2 błędy. Wyniki podawano natychmiast. Samych testów nie zmienia się tam od wiele lat. - Zaostrzanie wymogów egzaminacyjnych w Polsce, to kompletna bzdura. Na drodze przecież liczy się rozwaga i kultura jazdy. Jeżeli ktoś ma popaprane w głowie, to nawet doskonale zdane egzaminy nic mu nie pomogą za kierownicą. Tego nikt „z mądrych głów” nie chce zrozumieć – bo nie chce.
tanto
6 lat temu
Ten kraj trawi nieuleczalna choroba zwana totalną GŁUPOTĄ !!!
jjjjj
6 lat temu
wystarczy isc na prawko pozna jesienia-zima i juz na jezdzie pod okiem specjalisty, uczy sie panowac nad poslizgiem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić