Na basen tylko w burkini. Muzułmański dzień w Marsylii

159

Inicjatywa została skrytykowana przez polityków francuskiej prawicy.

Burkini
Burkini (Instagram.com, blixtnatt)

Wodny park został zarezerwowany na cały dzień wyłącznie dla muzułmanek. Jak informuje BBC, wydarzenie w Speedwater Park odbędzie się 17 września. Na basen będą mogły wówczas wejść wyłącznie kobiety ubrane w burkini, a także chłopcy poniżej 10. roku życia. Pomysłodawcą inicjatywy jest grupa Smile13, która powstała, by "zachęcić muzułmańskie kobiety do integrowania się z lokalną społecznością".

Pomysł spotkał się ze skrajnymi reakcjami. Wielu internautów przyklasnęło inicjatywie, życząc biorącym w niej udział kobietom powodzenia, podczas gdy inni byli nastawieni raczej krytycznie. Wiele osób zwracało również uwagę na kwestię kobiecej godności. Uznały, że może być naruszana przez nakaz całkowitego zakrywania ciała.

Kąpiel zarezerwowana dla kobiet w burkini nie spodobała się politykom prawicy. Stwierdzili, że tego rodzaju wydarzenia są niezgodne z ideą Francji jako państwa świeckiego. Do sprawy odniosła się Valerie Boyer, burmistrz dwóch marsylskich okręgów, z centroprawicowej partii Nicolasa Sarkozy'ego.

Dzień zarezerwowany (na basenie) dla islamistów pokazuje, że pewna część muzułmanów decyduje pomiędzy sobą o odejściu od republikańskiego modelu naszego państwa oraz umieszczeniu się poza naszym społeczeństwem - stwierdził.

Autor: Beata Kruk

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić