o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Na tym mężczyźni przegrywają z kobietami za kierownicą. Groźny błąd

37
Podziel się

Najnowsze badanie z Norwegii obala stereotypy o kobietach jako słabych kierowcach. Tymczasem "za kółkiem" są bardziej kompetentne od mężczyzn.

Closeup photo of female finger pressing radio button on car control panel
Closeup photo of female finger pressing radio button on car control panel (iStock.com)
bDUkvPoB

Najgorszymi kierowcami, pod względem rozpraszania się innymi czynnościami w czasie jazdy, są młodzi mężczyźni i ludzie bardzo często zasiadający za kierownicą. I jednych i drugich gubi pewność siebie, wynikła albo z wieku, albo rutyny. Z kolei kobiety mają, rosnące wraz z ich wiekiem, większe baczenie na drogę. I na tym wygrywają. Odrywanie się od prowadzenia i zajmowanie innymi czynnościami jest źródłem co 8. wypadku drogowego, tłumaczą badacze z norweskiego Instytutu Ekonomii Transportu (TØI)

Przebadaliśmy pod kątem łatwości w rozpraszaniu się ponad 1500 osób. Kilkaset dorosłych oraz ponad 1000 licealistów szykujących się do egzaminu na prawo jazdy oraz tych, którzy już go zdali. Sprawdzaliśmy co ich w czasie jazdy rozprasza i jak często. Największym wyróżnikiem był wiek i płeć. Niebezpieczeństwo wypadku zaczyna gwałtownie rosnąć po rozproszeniu trwającym dłużej, niż dwie sekundy - tłumaczy Ole Johansson z TØI.

Prowadzący najczęściej odrywają się od jazdy by "bawić się radiem". Najczęściej robią to młodzi panowie. Oraz ci, którzy nie widzą niczego złego w odrywaniu się prowadzącego od jazdy. Zagrożeni utratą skupienia są także osoby o "osobowościach ekstra- i introwertycznych", tłumaczą badacze. Z kolei najbardziej świadome sytuacji na drodze i kontrolujące swoje zachowanie w aucie są kobiety. Im były starsze, tym lepsze wyniki osiągały.

bDUkvPoD

Norweskie badanie opisane w piśmie "Frontiers in Psychology" pokazuje jeszcze coś ciekawego. Podtrzymuje bowiem wnioski brytyjskich doświadczeń z 2015 roku, w których prowadzące kobiety też były górą. Tam zmagano się ze stereotypami damsko-męskimi poddając badanych stresującym zadaniom na zatłoczonych drogach centrum Londynu.

Według badania sprzed dwóch lat, zleconego przez firmę ubezpieczeniową "Privilege Insurance", panie za kierownicą są bardziej sprawne od panów, tylko brakuje im pewności siebie, by to przyznać - dodaje "Daily Mail".

Zobacz także: Zobacz także: Coraz mniej nietrzeźwych na drogach. Polacy są coraz bardziej świadomi

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUkvPpe
KOMENTARZE
(37)
rex
3 lata temu
Kobieta za kierownicą, jest jak gwiazda na niebie. Ją widzą wszyscy, a ona nikogo!
nick
3 lata temu
bzdura bzdura i jeszcze raz bzdura, 4 stluczki jakie mialem i wszystkie z winy kobiety
grazyna
3 lata temu
osoby o "osobowosciach ekstra- i introwertycznych" -czyli wszyscy.
bDUkvPpf
az
3 lata temu
Farmazony. `Wiele kobiet czuje się niepewnie za kółkiem i dlatego jeździ "ostrożnie". Tylko, że te "ostrożnie" bardzo często nie jest adekwatne do sytuacji i zwykłego tempa ruchu na drodze.
Oczy
3 lata temu
"Z kolei najbardziej świadome sytuacji na drodze i kontrolujące swoje zachowanie w aucie są kobiety. Im były starsze, tym lepsze wyniki osiągały. " - czy wy sobie zartujecie? Nawet, jesli nie przekraczaja dozwolonych predkosci, to skupiona jazda bez gmerania przy radiu 30km/h ponizej dozwolonej predkosci zmuszajaca innych do karkolomnych manewrow nazywa sie "bezpieczna"? Tak samo bezpieczny jest ciagnik na autostradzie! Podobnie bezpiecznie zachowala sie kolegi ciotka: bez patrzenia w lusterko zawracala na ulicy, a facet z laweta uciekl w pole, zeby jej nie skosic i wywalil siebie i dwa auta na pace. Jej wytlumaczenie? Tak, widziala go w lusterkach, ale jego tak szybko nie powinno przy niej byc - jego wina! Orzeczenie winy tez jej nie przekonalo - w koncu kobieta, a szczegolnie emerytowana nauczycielka, ma zawsze racje. Nawet, jak jej nie ma.
Najnowsze komentarze (37)
Xxx
3 lata temu
Stek bzdur!
szym9xidix
3 lata temu
to nie prwda
Htc 87
3 lata temu
Nie ważne kto pisał artykół ale kto tak myśli ? Ja osobiście uważam że nie ma na to regóły,poprostu płeć meska chce jeździć dynamicznie a kobiety powoli a co za tym idzie są sprzeczności daj my na to wkurza cię za kimś jechać 40 więc starasz sie wyprzedzić a co za tym idzie ryzyko wypatku bo jesteś zirytowany powolną jazdą a na odwrót jeżeli szybko jedziesz nie jesteś w stanie nad tym zapanować wiec najlepiej stosować się do znaków , nie spać na zielonym i wmiare szybko się rozpędzać do odpowiedniej prędkości a każdy będzie zadowolony ;)
nghmhvjm
3 lata temu
Norwegowie ,co się wloką po drodze ,nigdy nie będą dla mnie wzorem
VASCO
3 lata temu
Dlatego że kobiet na drodze jest mniej
Artas
3 lata temu
"Kobieta dobry kierowca" jest jak Yeti. Wielu ludzi o nim słyszało nakręcili nie jeden film, ane tak naprawdę NIKT go nie widział
Sony
3 lata temu
Jak na 100 facetów przypada 30 kobiet za kierownicą to statystyki będą korzystne dla Pań, jednak kiedy przyrównamy to 1 do 1. To o wiele lepszym kierowcą okazuje się facet, wybaczcie drogie Panie ,ale wy naprawdę jesteście gorszą zmorą na drodze od złotówy.
Maxx
3 lata temu
Tylko że jak dziadziuś toczy się max 60km/h to może i wypadku sam nie zrobi, ale stwarza zagrożenie bo inni się zaczynają wyprzedzać, sznur samochodów itd. Nie ma to nic wspólnego z brawura jak wyprzedzają bo 5tki wrzucić nie można. To są zawalidrogi i powinni być karani jak piraci.
bDUkvPoX
swoj
3 lata temu
jasne w kraju baranow owiec ciagle gadaja przez komorke drogi lokalne fatalne waskie jak jedzie tir trzeba znikac na pobocze ciemno nie ma pasow brrrrrrrrr
fredek
3 lata temu
ocena jest tendencyjna ....... za to gadają przez telefon przez dziesiątki kilometrów
Lupus
3 lata temu
aaa, kierowcy zasiadający za kółkiem częściej powodują więcej wypadków... Serio??? No nie do wiary. Może po prostu ludzie robiący 50 kkm rocznie mają 5 razy większe prawdopodobieństwo wypadku niż Ci, którzy ledwo dobijają do 10kkm rocznie? Tym bardziej, że skoro ktoś jeździ tak dużo, to zapewne dużo pracuje, żyje w większym tempie, ma więcej na głowie niż przeciętna osoba z małej miejscowości np, gdzie żyje się "spokojniej"?
recenzent
3 lata temu
takie badania to dobre ale dla norwegów,nie wolno ich przenosić na nasze polskie drogi
Driver 5sekun...
3 lata temu
A mnie wydaje się że jest wprost przeciwnie kierowca
lop
3 lata temu
Moze w Norwegii...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić