Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Najbardziej zagadkowy krewniak człowieka. Twarz zrekonstruowana

105
Podziel się:

Denisowianie lub też ludzie z Denisowej Jaskini to wciąż jedna z największych zagadek w kwestii ewolucji. Byli przodkami neandertalczyka oraz innego nieznanego przedstawiciela rodzaju Homo. Naukowcy po raz pierwszy pokazali, jak ten lud mógł wyglądać.

Najbardziej zagadkowy krewniak człowieka. Twarz zrekonstruowana
(Facebook.com, Maayan Harel)

Na szczątki tych tajemniczych ludzi natrafiono w Denisowej Jaskini, w Ałtaju na Syberii. Znaleziono dwa zęby i kości palca ręki. Po badaniach okazało się, że nie pasują do znanych wcześniej wyodrębnionych gatunków. Uznano zatem, że należą do nieodkrytego wcześniej gatunku.

Ludzie z Denisowej Jaskini żyli około 40 tys. lat temu. Ich DNA żyje obecnie u niektórych Azjatów czy Australijczyków. Przypuszcza się, że niegdyś ten lud mógł zajmować cały obszar Azji. Niestety, ale bardzo rzadko udaje się znaleźć szczątki denisowian.

W ciągu kilku kolejnych lat pozyskano zaledwie kość udową, kilka kolejnych zębów oraz żuchwę. Z tego względu naukowcy nie mogli tradycyjnie zrekonstruować ich wyglądu. Mieli za mało kości i szczątków, które dodatkowo należały do różnych osób.

Zobacz także: Zobacz także: Myśleli, że to kochankowie. Prawda okazała się zupełnie inna

Naukowcy zajęli się inną metodą – metylacji DNA. Proces ten polega na wydobywaniu informacji ze wzorów aktywności genów, a nie z sekwencji DNA. Na podstawie tych wzorców naukowcy byli w stanie przewidzieć cechy denisowian.

Zapewniamy pierwszą rekonstrukcję szkieletowej anatomii deniowian. Pod wieloma względami denisowianie przypominali neandertalczyków. Niektóre cechy mieli podobne do naszych. Byli wyjątkowi - powiedział Liran Carmel, autor badań na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Naukowcy przetestowali swoją metodę na neandertalczykach i szympansach, ponieważ ich anatomia jest im dobrze znana. Metoda była sprawdziła się w około 85 proc. Obraz denisowian, który pozyskali jest zatem całkiem dokładny.

Denisowianie mieli aż 56 cech różnych od cech neandertalczyków i współczesnych ludzi. Aż 34 z tych zmian były w czaszce m.in. dłuższy łuk zębowy i szersza czaszka. Z neandertalczykami łączą ich szerokie miednice i wydłużone, wystające twarze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(105)
Ola
3 lata temu
Podobny do Wieniawy :D
Mars
3 lata temu
Czy Esqimosy chazarscy są spokrewnieni z homo sapiens, czy to kosmici? Swoją drogą szkoda, że nie zasiedlono nimi Madagaskaru.
He! He!
3 lata temu
Ponoć ostatnio denisowianie zadomowili się na Kremlu. - He! He!
Księga Stworz...
3 lata temu
Kochani zróbcie sobie testy DNA i przestańcie czytać te świństwo zwane Torą !
Henius
3 lata temu
Publiczne Otwarte Oświadczenie Pana Boga. Kochani ja się nie przyznaje do zrobienia Was. Zrobili Was wasi Rodzice - naprawdę proszę mnie uwierzyć ! Ja również nie zajmuje się genetyką ja zajmuję się stabilnością Układu Słonecznego ! Czyli RELIGIĄ !
Societe Jesus...
3 lata temu
To pomówienie izraelscy naukowcy stwierdzili z całą pewnością, że Jahwe stworzył Świat 6000 lat temu . Więc Ruscy nie mogli żyć 40 000 lat temu !
StryjecznyBra...
3 lata temu
To Bilbo Baggins!
Skala
3 lata temu
@Kazik, a dla Ciebie brakło skali? Czy jesteś po prostu "nikim".
Staś
3 lata temu
Uczeni teologowie Kościoła katolickiego twierdzą na podstawie treści Biblii że Bóg stworzył świat, gwiazdy, planety, zwierzęta i ludzi, sześć tysięcy lat, temu. Więc Ci ludzie musieli żyć jeszcze przed stworzeniem świata przez Boga !
olo
3 lata temu
pisie trole atakują..... zaczyna cuchnąć....
Chazar wybran...
3 lata temu
Już wiemy skąd pochodzą Chazarowie.
NIE GŁOSUJ NA...
3 lata temu
PRZYKŁAD Z STRONY PIS TO TEN STRAŻNIK W SEJMIE, KTÓRY GROZIŁ POSŁANCE LUBNAUER, ŻE JA ZABIJE. 19 LAT NA SŁUŻBIE W SEJMIE, DO CZEGO POTRAFI PIS DOPROWADZIĆ
rk
3 lata temu
Wygląda zaskakująco podobnie do ludzi z naszego gatunku
Polak
3 lata temu
Prawda, wszyscy oprócz PIS sa niepełnosprawni umysłowo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić