Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Najbardziej zagadkowy krewniak człowieka. Twarz zrekonstruowana

131

Denisowianie lub też ludzie z Denisowej Jaskini to wciąż jedna z największych zagadek w kwestii ewolucji. Byli przodkami neandertalczyka oraz innego nieznanego przedstawiciela rodzaju Homo. Naukowcy po raz pierwszy pokazali, jak ten lud mógł wyglądać.

Najbardziej zagadkowy krewniak człowieka. Twarz zrekonstruowana
(Facebook.com, Maayan Harel)

Na szczątki tych tajemniczych ludzi natrafiono w Denisowej Jaskini, w Ałtaju na Syberii. Znaleziono dwa zęby i kości palca ręki. Po badaniach okazało się, że nie pasują do znanych wcześniej wyodrębnionych gatunków. Uznano zatem, że należą do nieodkrytego wcześniej gatunku.

Ludzie z Denisowej Jaskini żyli około 40 tys. lat temu. Ich DNA żyje obecnie u niektórych Azjatów czy Australijczyków. Przypuszcza się, że niegdyś ten lud mógł zajmować cały obszar Azji. Niestety, ale bardzo rzadko udaje się znaleźć szczątki denisowian.

W ciągu kilku kolejnych lat pozyskano zaledwie kość udową, kilka kolejnych zębów oraz żuchwę. Z tego względu naukowcy nie mogli tradycyjnie zrekonstruować ich wyglądu. Mieli za mało kości i szczątków, które dodatkowo należały do różnych osób.

Zobacz także: Zobacz także: Myśleli, że to kochankowie. Prawda okazała się zupełnie inna

Naukowcy zajęli się inną metodą – metylacji DNA. Proces ten polega na wydobywaniu informacji ze wzorów aktywności genów, a nie z sekwencji DNA. Na podstawie tych wzorców naukowcy byli w stanie przewidzieć cechy denisowian.

Zapewniamy pierwszą rekonstrukcję szkieletowej anatomii deniowian. Pod wieloma względami denisowianie przypominali neandertalczyków. Niektóre cechy mieli podobne do naszych. Byli wyjątkowi - powiedział Liran Carmel, autor badań na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Naukowcy przetestowali swoją metodę na neandertalczykach i szympansach, ponieważ ich anatomia jest im dobrze znana. Metoda była sprawdziła się w około 85 proc. Obraz denisowian, który pozyskali jest zatem całkiem dokładny.

Denisowianie mieli aż 56 cech różnych od cech neandertalczyków i współczesnych ludzi. Aż 34 z tych zmian były w czaszce m.in. dłuższy łuk zębowy i szersza czaszka. Z neandertalczykami łączą ich szerokie miednice i wydłużone, wystające twarze.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić