o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Najnowocześniejszy robot chirurgiczny świata w warszawskim szpitalu

40
Podziel się

Operacje robotyczne stają się światowym standardem. Warszawski szpital ma najnowocześniejsze urządzenie tego typu. Robot chirurgiczny da Vinci znacznie ułatwia lekarzom wykonywanie operacji i skomplikowanych zabiegów.

Najnowocześniejszy robot chirurgiczny świata w warszawskim szpitalu
(newseria.pl)
bEKQaPNN

Pacjent operowany przy pomocy robota potrzebuje mniej leków, mniej krwi do transfuzji i szybciej wraca do zdrowia. Dzieje się tak, bo ryzyko wystąpienia powikłań jest ograniczone do minimum. W szpitalach na całym świecie jest już ponad 4,5 tys. robotów chirurgicznych da Vinci, a w Stanach Zjednoczonych zabiegi przeprowadzane przez takie maszyny stały się standardem. W Polsce takie urządzenia są zaledwie trzy – w tym jeden, najnowocześniejszy obecnie model da Vinci Xi, w warszawskim Szpitalu Mazovia.

Robotyka w chirurgii zabiegowej już nie jest przyszłością, lecz rzeczywistością. To, co należy robić i do czego – mam nadzieję – przyłożymy się z naszym zespołem, to sprowadzać tę rzeczywistość do Polski. Robotyka i korzystanie z robotów takich jak da Vinci to dzisiaj bezdyskusyjny standard – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes prof. dr hab. n. med. Igal Mor, dyrektor zarządzający Szpitala Mazovia.

bEKQaPNP

Warszawska placówka od ponad roku prowadzi zabiegi urologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci. Od kilku posiada też ultranowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci Xi, który zapewnia jeszcze większą precyzję, a co za tym idzie – efektywność zabiegu oraz komfort i bezpieczeństwo dla pacjenta. Maszyna składa się z dwóch części: robota medycznego i konsoli chirurgicznej, podobnej do tej, jaką można spotkać w grach komputerowych.

Cztery ramiona robota są wyposażone w narzędzia chirurgiczne, kamerę endoskopową i mają funkcję sztucznego nadgarstka, imitującą ruchy ludzkiej ręki. Chirurg kieruje urządzeniem za pomocą konsoli i ma bieżący podgląd operowanych tkanek w powiększeniu, w rozdzielczości HD, a nawet w trójwymiarze. Maszyna przesyła mu również informacje o sile nacisku czy oporu operowanych tkanek. Ramiona robota są wyposażone w system eliminacji drgań, a więc nawet jeżeli chirurgowi przy konsoli zadrży ręka, to maszyna automatycznie to skoryguje.

Chirurg nie stoi już bezpośrednio nad stołem operacyjnym. Siedzi wygodnie za konsolą operacyjną, dzięki temu nie jest zmęczony i nawet 5- czy 10-godzinne operacje nie są już obciążeniem fizycznym. Dzięki temu lekarz jest skoncentrowany i nie popełnia błędów. Ponadto wyeliminowane jest drżenie rąk, bo ruchy robota są dokładne, precyzyjne i w pełni kontrolowane – mówi dr n. med. Tomasz Szopiński, ordynator Oddziału Chirurgii Robotycznej i Laparoskopowej Szpitala Mazovia.

bEKQaPNV

Zastosowanie robota da Vinci pozwala wykonywać bardzo precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi. Z jego pomocą można przeprowadzić nie tylko zabiegi urologiczne, lecz także operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, onkologicznej (wycięcie guza nowotworowego) lub ginekologii. Maszyna znajduje też zastosowanie w transplantologii (może pobierać narządy do przeszczepu) czy kardiochirurgii (zakładanie bypassów po zawale).

Robot minimalizuje ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie operacji oraz późniejszych powikłań, jak np. zakażenia pooperacyjne. Zmniejsza też zapotrzebowanie na krew podczas zabiegu, przyspiesza rekonwalescencję i powrót pacjenta do formy. W przypadku operacji urologicznych, np. usunięcia prostaty (prostatektomia), pozwala zachować funkcje seksualne oraz uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu, co jest najczęstszym skutkiem ubocznym zabiegu.

Dane zebrane z całego świata wskazują, że ryzyko powikłań jest zdecydowanie mniejsze. Jest mniejsza szansa na uszkodzenie organów sąsiadujących czy na przetoczenie krwi, krótszy czas hospitalizacji, jak również szybszy powrót funkcji trzymania moczu. To jest fantastyczna wiadomość dla chorego, który w trzeciej lub czwartej dobie może opuścić nasz ośrodek. Widzimy też o wiele lepsze wyniki, jeżeli chodzi o powrót wzwodu u naszych pacjentów – mówi dr Tomasz Szopiński.

Tego typu zabiegi są znacznie bezpieczniejsze dla pacjentów niż otwarte techniki operacyjne. Do ich zalet należy również fakt, że pacjenci zachowują sprawność seksualną. Operując przy pomocy robota, o wiele łatwiej zapanować nad krwawieniem niż w przypadku otwartej operacji – dodaje dr Antonio Brescia z Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie.

bEKQaPNW

*Polska jest jednym z niewielu państw, w których operacje wykonywane przez robota da Vinci nie są refundowane. *Co więcej, w Polsce znajdują się zaledwie trzy takie roboty chirurgiczne. Dwa w szpitalach we Wrocławiu i Toruniu (operują w bardzo ograniczonej skali ze względów ekonomicznych i proceduralnych). Trzeci, najnowszy model robota ma na wyposażeniu warszawski Szpital Mazovia. Dla porównania Niemcy mają pięćdziesiąt takich maszyn, Włosi – pięćdziesiąt sześć, w Rumunii i Czechach jest ich po dziewięć.

W Polsce żaden szpital nie dysponuje aktywnie działającym robotem ze wsparciem producenta, który zabezpiecza poziom wykonania świadczeń. Mazovia jest pierwszą placówką, w której jest zainstalowany i uruchomiony nowy model robota, bezpośrednio podłączony dla kontroli bezpieczeństwa pacjenta. Producent online zabezpiecza nam standard funkcjonowania najnowocześniejszego modelu swojego sprzętu. Jak na razie jesteśmy jedyni, ale mam nadzieję, że nie potrwa to długo, ponieważ Polska od dawna zasługuje na rozpowszechnienie chirurgii robotycznej. Poziom lekarzy i polskiej medycyny, wiedzy i doświadczenia stawia ją w pierwszym szeregu – mówi prof. Igal Mor.

Lekarze przez ponad 9 miesięcy pracowali i szkolili się na poprzednim modelu tego urządzenia. Dopiero po tym czasie warszawski szpital zainwestował w najnowocześniejszy model robota da Vinci.

bEKQaPNX

Obecny model charakteryzuje się wieloma cechami, które świadczą o poprawie warunków operacyjnych, takich jak choćby poprawa widoczności dzięki optyce HD, która wyraźniej pokazuje obraz, jest samosterowalna w zakresie czystości obrazu, autofocusingu i innych parametrów – mówi dr Tomasz Szopiński.

Dyrektor Szpitala Mazovia podkreśla, że sam zakup urządzenia to jeszcze nie jest całość inwestycji. Producent dba o to, żeby roboty chirurgiczne da Vinci trafiały wyłącznie do wyspecjalizowanych placówek, a personel został przeszkolony pod kątem ich obsługi.

Trzeba wziąć pod uwagę, że to nie jest tylko koszt sprzętu. Zakup samego urządzenia nic nie da, inwestycji wymagają szkolenia lekarzy i przygotowania personelu. Nasi lekarze są już po szkoleniach w najlepszych europejskich ośrodkach, po certyfikacji i wieloetapowych przygotowaniach, co w końcu pozwoliło nam dostać od producenta, który nas odwiedzał w trakcie pierwszych zabiegów, potwierdzenie, że jesteśmy już gotowi – mówi prof. Igal Mor.

bEKQaPNY

Potwierdza to także dr Antonio Brescia. Ekspert z Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie przyjechał do Warszawy, by nadzorować pierwsze operacje z wykorzystaniem robota.

W Szpitalu Mazovia zastałem dwóch świetnych lekarzy z doświadczeniem w zakresie laparoskopii. Takie doświadczenie bardzo ułatwia pracę z robotem chirurgicznym da Vinci. Nie mam wątpliwości, że są oni w stanie samodzielnie przeprowadzić zabieg prostatektomii radykalnej przy pomocy tego robota – zapewnia dr Antonio Brescia.

Robot da Vinci został nazwany na cześć włoskiego wynalazcy i malarza Leonarda da Vinci, uważanego za pioniera robotyki. Pierwszy zabieg z pomocą tej maszyny został przeprowadzony w 2001 roku. Prof. Jacques Marescaux w pełni zdalnie z Nowego Jorku zoperował wówczas pęcherzyk żółciowy pacjentki, która znajdowała się na stole operacyjnym w Strasburgu.

W szpitalach na całym świecie jest dziś ponad 4,5 tys. takich maszyn. Najwięcej, bo ponad 1,3 tys. robotów chirurgicznych, znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie operacje robotyczne są już powszechnym standardem. Z danych producenta urządzenia wynika, że otwarte i laparoskopowe operacje prostatektomii stanowią już tylko ok. 13 proc. zabiegów, bo pozostałe 87 proc. to operacje przeprowadzane przez robota da Vinci. W tym roku na całym świecie takie maszyny mają przeprowadzić już około milina operacji i zabiegów chirurgicznych.

Źródło: Newseria

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

**Zobacz też: Z tymi co się znają. Urszula Dudziak o mężczyznach swojego życia i wygranej walce z chorobą

bEKQaPOq
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(40)
kim
3 lata temu
Ojciec ma wyznaczony zabieg wlasnie przy wykorzystaniu robota da vinci. Doktor Salwa opowiadał ze swoich doswiadczen ze wiekszosc jego pacjentow bardzo sprawnie po zabiegu wracala do codziennosci, bo zabiegi przebiegały zgodnie z prognozami
antykomer
3 lata temu
i co z tego, skoro pewnie większość czasu są nieużywane ze względu na NFZ, biurokrację i inne. Mamy światłych lekarzy ale tez co z tego skoro taka biurokracja wiąże im ręce
axel
3 lata temu
Jak to się dzieje, że taki mały naród jak Czesi o wielokrotnie mniejszym dochodzie narodowym od Polski, też po wieloletniej okupacji sowieckiej mają wszystko wcześniej (metro w Pradze 1977r) i więcej (elektrownie atomowe Temelin Dukovany 1985 r.) i nawet trzy razy więcej robotów (co relatywnie do liczby ludności daje 12x więcej niż w PL) niż u nas. Coś mi się wydaje, że mają dużo mądrzejszych przywódców i są bardziej ukierunkowani na oszczędności i efektywne wydawanie kasy niż my. A poza tym uważam, że warszawiacy zgłupieli i wybrali szatana na prezydenta, co wkrótce odczują na własnej skórze.
bEKQaPOr
luqas95
3 lata temu
ciekawe na ile im starczy pieneidzy na wsparcie techniczne producenta i remonty urzadzenia
IQ
3 lata temu
Chcę się odnieść do artykułu w Polsce pierwszy taki robot jest we Wrocławiu ul Kamińskiego i wszystko się zgadza tylko jest jeden problem bo nasz wspaniały NFZ nie płaci za operację tym robotem tylko z sektora prywatnego lepiej utrzymywać pacjenta pół roku niż zapłacić za operację i wychodzi ze szpitala po trzech dniach tak trzy dni nie 180 pytanie gdzie tu logika
999
3 lata temu
z technicznego punktu na pewno robotyka pomaga ludziom, ale bardzo dobrze rozwinięty umysł ludzki w pełni zastąpi roboyt...
Ed
3 lata temu
Dlaczego nazywa się ta maszyna da Vinci przecież język polski składa się z fajnych słów a nie da Vinci włosi te półczarnuchy niech se swoją maszynę tak nazwą
wk
3 lata temu
koniecznoosc i potrzeba , operacje sa corazbardziej skomplikowane a ludzka reka jest dosc duza , im mniejsza ranka tym szybciej sie goji i mniej szköd dla organizmu
hi-hot
3 lata temu
Najważniejsze dla Polaków jest to, że wstaliśmy z kolan że pokazujemy Rosjanom środkowy palec, że kupujemy rakiety patriotyczne, że mamy narodowców itd. Ludzie niech się odczepią od władzy i niech sobie chorują. Wszak około 45000 osób w Polsce umiera na skutek złego powietrza. To się nie liczy, najważniejsze jest to, że produkujemy dużo węgla. Jesteśmy potęgę świata, a dzieci chodzą w dalszym ciągu głodne, a niesprawni fizycznie są źle traktowani. Najważniejsze jest by zakupić jak najwięcej efów 16 i złomu pływającego. A co najciekawsze , że tych zabawek nie posiadają nasi sąsiedzi i nikt na nich nie napada. A zresztą dawinci nie jest nasz, narodowy , więc po jaką choinkę mamy go mieć. A co do ludzi. Urodzą się następni....
Elka
3 lata temu
A ja myslalam, ze roboty nie biora lapowek.!!!!!
r
3 lata temu
Lekarz skazany za pedofilię w UK, leczy dzieci w szpitalu w Jaworznie
a
3 lata temu
co lekarz pedofil
Mirek
3 lata temu
To nie państwo ma kupować sprzęt dla szpitali tylko szpitale ale widać że niektórzy ciągle nie mogą wyjść z czworaków i czekają na pozwolenie od dziedzica.
bEKQaPOj
haha
3 lata temu
POpatrzecie, żeby taki robot kupić, to nawet Owsik nie wpadł.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić