Najnowocześniejszy taki ośrodek w Europie otwarty w Warszawie

4

W klinice neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie otwarto drugie na świecie Interwencyjne Centrum Neuroterapii.

Centrum Neuroterapii Warszawa
Centrum Neuroterapii Warszawa (PAP/EPA, Bartłomiej Zborowski)

Centrum powstało dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Stworzono je na wzór ośrodka funkcjonującego już na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, w którym pracuje profesor neurochirurg Krzysztof Bankiewicz. To również dzięki jego pomocy udało się otworzyć centrum. Jak informuje PAP, klinika posiada najnowocześniejszą w Europie salę hybrydową, przeznaczoną do przeprowadzania zabiegów i diagnostyki.

Stworzenie centrum kosztowało ponad 24 miliony złotych. Wspomniana już sala hybrydowa została wyposażona w rezonans magnetyczny 3,0 Tesla, który pozwoli lekarzom na wykonanie bardzo precyzyjnych operacji neurochirurgicznych. Dzięki temu urządzeniu przeprowadzane będą zabiegi w czasie rzeczywistym, co skutecznie zwiększy dokładność pola operacji. Tradycyjna neuronawigacja opiera się na obrazowaniu mózgu pacjenta na kilka godzin przed zabiegiem.

Nowoczesna technologia posłuży m.in. do leczenia choroby Parkinsona. Kierujący kliniką neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego profesor Mirosław Ząbek podkreśla, że terapia genowa, która może okazać się skuteczna w leczeniu tej choroby, wymaga precyzji, możliwej do osiągnięcia jedynie przy operacji w czasie rzeczywistym. Według profesora Ząbka, ten rodzaj terapii powinien się sprawdzić przy wielu innych schorzeniach mózgu, np. przy chorobie Huntingtona.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić