aktualizacja 

Najszybsze przesyłanie danych przez WI-FI na świecie

1

Podoba wam się pomysł ściągnięcia zawartości płyty DVD w mniej niż 10 sekund bez użycia kabla? Teraz to możliwe.

Najszybsze przesyłanie danych przez WI-FI na świecie
(pexels.com)

Niemieccy inżynierowie ustanowili rekord świata w prędkości transmisji przez w-fi. Uzyskali 6 Gb/s, poprawiajac wynik poprzedników o 1 Gb/s. Grupa badaczy z Instytutu Fraunhofera przyznała, że udało im się osiągnąć ten wyczyn przez wykorzystanie częstotliwości radiowej 71-76 GHz, która jest zwykle używana do transmisji naziemnej i satelitarnej.

Nie obyło się bez problemów. Największą przeszkodą było uzyskanie lepszego stosunku czystego sygnału do szumu występującego w eterze. Duża część przesyłanych danych z reguły jest tracona podczas korekty błędów. Niemcom udało się jednak rozwiązać ten problem. Do eksperymentu użyli ultra-wydajnych nadajników i odbiorników.

*Sygnał wysłano na odległość ok. 40 km. * Nadano go z wieżowca w Kolonii, a odebrano w Centrum Kosmicznym w Wachtbergu. W odbiorniku naukowcy wykorzystali specjalne wzmacniacze zbudowane z wykorzystaniem specjalnych tranzystorów, pozwalających na wykrycie bardzo słabych sygnałów - informuje gizmodo.com

Prędkość 6 gigabitów na sekundę daję wiele możliwości. Pojedynczy sygnał może obsługiwać aż 250 połączeń internetowych o prędkości 24 Mb/s do miejsc, gdzie nie można uruchomić internetu przewodowego. Niestety użyta technologia nie jest tania i na razie może być używana w sporadycznych sytuacjach, np. w przypadku katastrofy. Niemieccy naukowcy liczą, że ich odkrycie może stać się tańszą alternatywą dla technologii światłowodowej.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić