Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski22.03.19 (10:06)

Największa ewakuacja od 45 lat. Ludzie uciekają przed żywiołem

Mieszkańcy północnej części Australii uciekają przed cyklonem Trevor. W kraju zarządzono największą ewakuację od 45 lat.
AAP, BUREAU OF METEOROLOGY / East News

Prędkość wiatru może dochodzić nawet do 275 km/h. Wichurze towarzyszyć będą ulewa i fale sztormowe. Spodziewane są podtopienia. Meteorolodzy zapowiadają, że Trevor będzie cyklonem czwartej, a może nawet piątej – najwyższej – kategorii.

Z Terytorium Północnego ewakuowano ok. 2 tys. mieszkańców. Ewakuacje odbywały się samochodami, ale też drogą powietrzną. Australijskie siły powietrzne zabierały samolotami do transportu towaru ludność zamieszkującą m.in. miejscowości Borroloola, Numbulwar i Groote Eylandt.

REKLAMA

Pomimo ostrzeżeń część mieszkańców zdecydowała się zostać w swoich domach. Władze doradziły tym osobom, by miały zapasy żywności na co najmniej trzy dni i dobrze się schroniły. Ostrzeżono, że jeśli coś się stanie, ratownicy być może nie będą mogli dotrzeć do nich z pomocą.

Cyklon ma uderzyć w sobotę ok. godz. 10 rano lokalnego czasu. Jak informują australijskie media, pierwszym rejonem, który odczuje jego skutki, będzie obszar pomiędzy Groote Eylandt i North Queensland.

Ostatnia tak duża ewakuacja miała w Australii miejsce w 1974 roku. Ludzie uciekali wtedy przed cyklonem Tracy. Zniszczył on miasto Darwin i zabił 71 osób. Najwyższa zmierzona wówczas prędkość wiatru wynosiła 240 km/h.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Ekstremalna pogoda

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij