Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Jan Muller
|

Największy pokaz siły USA od dekady. Obama tego nigdy nie zrobił

70
Podziel się

Po raz pierwszy od 10 lat trzy amerykańskie lotniskowce pojawiły się w jednej formacji.

Największy pokaz siły USA od dekady. Obama tego nigdy nie zrobił
(US Navy)

Ten pokaz siły "100-tysięczników" marynarka wojenna USA urządziła na Zachodnim Pacyfiku. USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt oraz USS Nimitz wraz z okrętami wsparcia uczestniczą w 4-dniowych, trwających do wtorku, ćwiczeniach. Moment nie jest przypadkowy. W tym samym czasie prezydent Donald Trump uczestniczy w otwartym właśnie szczycie ASEAN, Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Obecność tak potężnej flotylli na wodach Pacyfiku widziana jest także jako sygnał dla Korei Północnej. Przesłanie brzmi: nie boimy się waszych testów broni jądrowej i pocisków balistycznych - zauważa CNN.

Potwierdził to sam Trump. Podkreślił, że nie tylko Ameryka wysłała w pobliże półwyspu koreańskiego "trzy największe lotniskowce świata", ale i atomową łódź podwodną. Reżim w Korei Północnej ocenił obecność powiększonych sił USA na Pacyfiku jako "groźny przejaw hegemonii Stanów Zjednoczonych w regionie".

Nikt nie wie kiedy i jak ten maniak Trump podpali lont wojny - urzędnicy w Korei Północnej skomentowali w CNN obecność trzech lotniskowców na Pacyfiku.

*Amerykańska flotylla połączy się wkrótce z grupą Morskich Sił Samoobrony Japonii, m.in. trzema niszczycielami. *Kapitan każdego z amerykańskich lotniskowców ma do dyspozycji 60 samolotów, w tym myśliwce F/A-18, samoloty zwiadowcze i helikoptery do niszczenia łodzi podwodnych. Lotniskowce chronią krążowniki z systemami przeciwrakietowymi Aegis uzbrojone m.in. w pociski Tomahawk. O położeniu łodzi podwodnych, typowym wsparciu dla takiej konfiguracji okrętów, dowództwo marynarki wojennej nie mówi. Ostatni raz tak duże siły zgromadziły się w jednym miejscu na Pacyfiku w sierpniu 2007 roku podczas ćwiczeń VaIiant Shield.

Zobacz także: Zobacz także: Flota rosyjskich okrętów już na Morzu Śródziemnym

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(70)
fggvfw gg na ...
4 lata temu
Dodge nitro
ehh
4 lata temu
Skończyło się w Syrii trzeba zacząć gdzieś indziej - maszynka do robienia pieniędzy na broni musi się kręcić.
duke nuk'em
4 lata temu
tak zwarta formacja aż prosi się o atak.
ghjh
4 lata temu
A dlaczego polska nie ma takich lotniskowców ??? A dlaczego polska nie ma myśliwców typu raptor ?
rectus
4 lata temu
To jest pikuś, a widzieliście rosyjski lotniskowiec jak pruł fale mórz zdąrzając na wojnę w Syrii? Dodatkowo potrafił jednocześnie stawiać zasłonę dymną za sobą i był nieco przechylony bo z jednej strony zeszło powietrze z burty, co było jednocześnie taktyczną zagrywką.
Więcejwiary
4 lata temu
Tak .Ja wierzę.Każdy kraj dysponujący ładunkiem termonuklearnym wielkości kontenera jest w stanie zniszczyć dowolny kraj z wyjątkiem Rosji.Poszukaj w internecie scenariusz Kurczatowa.
Arek
4 lata temu
te kilka kutrów ma kogoś odstraszyć ?
zzzzzzzzzzzzz...
4 lata temu
Naprawdę każdym lotniskowcem dowodzi kapitan? Komandorów w US Navy nagle brakło?
Wojek dobra r...
4 lata temu
A gdzie jest KIM juz sie przeniusl do POludniowej i stamtad podgrzewa atmosfere?
On Obama
4 lata temu
Nie byl tym zainteresowany , Hillary krecila lody , On pilnowal zeby i Jemu cos kaplo. Wiadomo o co chodzi .
krak
4 lata temu
pokaz sily?jedna pigula atomowa i po calej armadzie
Wicek
4 lata temu
Polska jest w nato I musi wyslac tez Tam lotniskowiec. Duda nedzie musial sprzedac rzadowe bmw zeby napompowac lotniskowiec antoniego. Sprezarka z biedronki pomaga
Humorysta.
4 lata temu
Czy po to żeby rżnąc w pory ze strachu?.
ZYZIO
4 lata temu
No i kto tu jest agresorem, Korea może sobie puścić bąka i tyle, a lotniskowce w pełnej ochronie świadczą o gotowości agresora gdyż podwozi się samoloty do niezbędnej odległości na szybki atak, i to jest dowód na amerykańską demokrację!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić