Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Dudkiewicz
|
aktualizacja

Nasze Słońce ma "złego" brata bliźniaka

76
Podziel się:

Nasza gwiazda nie jest jedynakiem. Słońce niemal na pewno ma brata bliźniaka a naukowcy sądzą, że to on wymordował nam dinozaury. Czas zapytać, co to za rodzina.

Nasze Słońce ma "złego" brata bliźniaka
(NASA)

Badacze z kalifornijskiego uniwersytety Berkley są już niemal pewni - gwiazdy rodzą się parami. Niektóre mają nawet więcej rodzeństwa, jak "trojaczki" alfa Centauri. Po potwierdzeniu tej koncepcji, naukowcy zaczęli zastanawiać się, gdzie można znaleźć gwiazdę nazwaną "Nemesis", czyli bliźniaka Słońca. To on mógł pchnąć w kierunku Ziemi asteroidę, która unicestwiła dinozaury.

Istnienie "Nemesis" zakładano od 1980 roku, dotąd jednak nie potwierdzono. Miałaby się znajdować w odległości ok. 1,5 roku świetlnego. Liczona w trwających 27 mln lat cyklach, historia apokaliptycznych wydarzeń miałaby być jednym z dowodów na istnienie bliźniaka. teraz jest nowy - donosi "Daily Mail".

Nadzieja na odnalezienie gwiazdy odżyła. Naukowcy zaobserwowali ciekawe zjawisko, występujące w przypadku świeżo ukształtowanych ciał niebieskich w konstelacji Perseusz. Według matematycznego modelu zjawisko narodzin gwiazd można wytłumaczyć jedynie przy założeniu, że każda gwiazda ma swojego bliźniaka. Zatem i Słońce.

Tak, "Nemesis" prawdopodobnie istniała, lub dalej istnieje - uważa Steven Stahler z uniwersytetu Berkleya i dodaje, że może nigdy nie zdołamy jej zobaczyć.

Członkowie takich systemów binarnych nie pozostają długo w tej samej pozycji względem siebie. Na przestrzeni milionów lat, jak bracia i siostry, albo zacieśniają więzi albo zupełnie się od siebie oddalają. Możliwe więc, że "zły" brat bliźniak uciekł gdzieś w przestrzeń kosmiczną i wmieszał się w jakies złe towarzystwo. Badania opisano w miesięczniku brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
aryman
5 lata temu
dwa słońca? To by wyjaśniało globalne ocieplenie :P
errt
5 lata temu
Nemezis to wygasłą gwiazda nazywana dziś planetą X nie emituje ona promieniowania ani światła jest ciemna jak próżnia jedynie znaki na jej istnienie można zaobserwować co jakiś czas przy anomaliach grawitacyjnych jak ta z 1970r na Uranie
Polo
5 lata temu
Słońce ma brata bliźniaka to super za dwa lata się okarze że ma siostrę bliźniaczkę to już będą trojaczki ,,szukamy rodziców do słońca "
fifi
5 lata temu
A nam ten zły bliźniak pozostał.
Jarek Polskę ...
5 lata temu
Może to bliźniacze Słońce też zderzyło się z brzozą..
Curiosum
5 lata temu
Doppelganger?
ali
5 lata temu
bliźniak oddalony 1.5 roku świetlnego - dobre sobie
Jacek i Agatk...
5 lata temu
A ja wiem kto buchnął księżyc !
ta bajka jest...
5 lata temu
jak tak to proste ,,,ale najpierw trzeba poznac dokladna droge slonca , a ten raczej nie morderca ALE NAPEWNO SEDZIA SPRAWIEDLIWY NIC A NIC NIE CKLIWY BEDZIE PRZECIWWAGA DO TEGO BALANSOWANIA SLONECZNEGO
Twój nick mk ...
5 lata temu
Czy naprawdę pod każdym artykułem na WP musi być wzmianka o naszej polityce?
kamas
5 lata temu
więcej konkretów!
ona
5 lata temu
zły to szatan
koleś
5 lata temu
Słońce nie jest żadną gwiazdą. Gwiazdy to małe, nic nie znaczące światełka na niebie.
ja
5 lata temu
ten hipotetyczny blizniak krecie sie miedzy moskwa a bruksela.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić