NATO nie obroni Polski, bo woli walczyć z ISIS?

83

Zaangażowanie się Sojuszu Północnoatlantyckiego w walkę z Państwem Islamskim prawdopodobnie odbędzie się kosztem kontroli nieba nad Europą Środkowo-Wschodnią. O niekorzystnych dla Polski decyzjach dowództwa NATO napisała niemiecka agencja informacyjna DPA.

NATO nie obroni Polski, bo woli walczyć z ISIS?
(Forum, Francois Lenoir)

Zniszczenie muzułmańskich terrorystów z ISIS jest teraz dla Zachodu priorytetem. DPA podaje, że do walki z Państwem Islamskim potrzebne będą samoloty typu AWACS, których NATO nie ma wystarczająco dużo, aby patrolować niebo nad Polską i jednocześnie monitorować sytuację nad ogarniętym konfliktem Bliskim Wschodem. Szykują się zatem cięcia, których jednym z przykładów może być ograniczenie czasu lotów nad obszarem Europy Środkowo-Wschodniej o ok. 720 godzin.

O decyzję taką zabiegać miały Stany Zjednoczone. Największy sojusznik Polski chciałby zwiększyć o 1080 godzin uczestnictwo samolotów typu AWACS w operacji przeciwko dżihadystom w Syrii i Iraku. Wszystko odbędzie się kosztem bezpieczeństwa Polski i krajów bałtyckich, które od czasów rosyjskiej agresji na Ukrainę żyją w ciągłym zagrożeniu konfliktem zbrojnym. Amerykanie twierdzą, że kontrolę nieba może przejąć tymczasowo system radarów naziemnych.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić