aktualizacja 

Nauczycielka ma problemy. Kazała śpiewać o islamie

Skandal w kalifornijskiej szkole. Niefortunna piosenka, wymyślona przez nauczycielkę, budzi liczne kontrowersje.

Nauczycielka ma problemy. Kazała śpiewać o islamie
(flickr.com, Adam Jones)

Zachowanie nauczycielki potępili nie tylko rodzice, ale też lokalni muzułmanie. Wszyscy są oburzeni wymyślonym przez nią tekstem. Kobieta, która uczy w gimnazjum w Orange County, rozdała uczniom odbite na ksero kartki, a potem zmuszała do wspólnego śpiewania. Nie do końca wiadomo, co swoją piosenką o "rozprzestrzenianiu się islamu" chciała osiągnąć.

Może mają jednego Boga, ale mogą doprowadzić do eksplozji. (...) To piosenka o szerzeniu islamu, która dowodzi, że mają rację - można przeczytać w tekście, który jeden z uczniów wkleił do zeszytu.

Trudno stwierdzić, czy celem nauczycielki było tylko informowanie o islamie, czy jakiś głębszy przekaz. Choć z tekstu można wyczytać pewną sympatię dla muzułmanów, to jednak całość opiera się na stereotypach. Dlatego utwór może wydawać się jednocześnie rasistowski.

Inwencja twórcza nauczycielki zaniepokoiła rodziców. Nie chcą, aby ktokolwiek przekonywał ich dzieci do czczenia Allaha. I choć niektórzy z nich uważają, że nauka o innych religiach jest dobrym pomysłem, to sposób przedstawiania wiadomości na ten temat pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie, że piosenka śpiewana była na melodię znanej piosenki Rachel Platten pod tytułem „Fight Song”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pieśń bojową”.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić