Jan Muller| 

Nauka odkryła sekret młodego wyglądu. Blogerki z Instagrama znały go od zawsze

8

Badania naukowe potwierdziły coś, co entuzjaści mocno odznaczających się brwi wiedzieli od dawna.

Nauka odkryła sekret młodego wyglądu. Blogerki z Instagrama znały go od zawsze
(iStock.com)

Szanowani akademicy znaleźli wspólny język z miłośniczkami selfie. I oni, i one, szukającym młodego wyglądu mogą polecić mocno kontrastujący makijaż. Dziewczyn korzystających na Instagramie z ostrych filtrów ta informacja raczej nie zaszokuje. Potrzeba było jednak pracy doświadczonych psychologów z Francji, Chin i Stanów Zjednoczonych, by potwierdzić powszechną wiedzę z internetu.

Poddanym badaniu osobom pokazywano zestawy sztucznie wygenerowanych zdjęć tej samej kobiecej twarzy o różnym stopniu kontrastu jej głównych elementów jak brwi czy usta. W 80 proc. przypadków ludzie jako młodszą twarz wskazywali tę, gdzie kontrast był większy - donosi time.com.

Te same wyniki utrzymywały się przy wszystkich grupach etnicznych. Wydaje się, że kredka do brwi i szminka każdemu potrafią odjąć kilka lat. Na trop idei odmładzającego efektu silnego kontrastu naukowcy wpadli po przeanalizowaniu ok. 800 zdjęć kobiet bez makijażu w wieku 20 - 80 lat. Dostrzegli, że u młodszych pań twarze mają więcej kontrastujących ze sobą cech. Skupiało się to głównie na ustach i brwiach.

Sposób w jaki manipulowaliśmy tymi zdjęciami porównać można śmiało do procesu nakładania makijażu. Byłbym zdziwiony, gdyby w ten sposób uzyskano inny efekt. Usta z wiekiem tracą swoją czerwień, brwi jaśnieją. A to można poprawić makijażem - stwierdził współautor badań, Richard Russell.

Panowie też mogą wziąć te uwagi do serca. W innych, przeprowadzonych wcześniej badaniach potwierdzono, że zmniejszanie się wraz z wiekiem kontrastowania cech twarzy dotyczy także mężczyzn.

Zobacz także: Zobacz także: "Mistrzyni makijażu" uczy, jak się malować

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić