Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Naukowcy: dzięki smartfonom jesteśmy... zdrowsi

5
Podziel się:

Wymagania, jakie stawia przed nami dzisiejszy świat, nie sprzyjają utrzymaniu dobrych nawyków zdrowotnych. Siedzący tryb życia to zmora naszych czasów. Na pomoc przychodzą smartfony i odpowiednie aplikacje - podaje PAP.

Naukowcy: dzięki smartfonom jesteśmy... zdrowsi
(flickr.com)

Aplikacje przypominające nam o tym, że musimy się ruszać chronią przed groźnymi chorobami.Takiego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Oklahomy. Dzięki temu mniej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a to przekłada się pozytywnie na ogólny stan zdrowia.

Z tego punktu widzenia smartfony nie tyko nie szkodzą zdrowiu i nie przyczyniają się do naszej bezczynności, ale wręcz sprzyjają utrzymaniu formy i wyrobieniu zdrowych nawyków – twierdzą autorzy pracy opublikowanej w "Journal of Medical Internet Research".

Dr Daria E. Kendzor i dr Kerem Shuval postanowili określić, czy i w jakim stopniu nowoczesne telefony mogą wpływać na zmianę trybu życia na mniej siedzący. W badaniu udział wzięło 215 dorosłych osób. Przez 7 dni mieli przy sobie telefony ze specjalną aplikacją i czujnikiem mierzącym poziom ruchu.

Jeśli badany nie poruszał się przez 2 godziny, urządzenie upominało go. Wysyłało komunikat, że siedzenie jest niekorzystne dla zdrowia i właśnie nadszedł czas na krótką gimnastykę.

Podczas trwania eksperymentu uczestnicy spędzali w pozycji siedzącej znacznie mniej czasu niż wcześniej. Zanotowano 3-procentowy spadek czasu spędzanego w pozycji siedzącej w ciągu dnia i 25-minutowy wzrost czasu spędzanego na aktywności fizycznej.

Proste komunikaty wyświetlane przez smartfony wydają się być obiecującą strategią redukującą ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej i zachęcającą do większej aktywności fizycznej - powiedział dr Kendzor.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
kaszpira
7 lat temu
klamstwo powtarzane.... lepiej wsuwac mniszka i pokrzywe daje wymierne korzysci
Pak
7 lat temu
Jak widzę para naukowy artykuł zaczynający się od naukowcy odkryli.... to nie mam ochoty dalej czytać. Kiedyś na podobnym portalu dali artykuł że jacyś naukowcy udowadniali że kobietom w ciąży alkohol nie szkodzi. Dziś wyniki wielu badań można kupić wystarczy tylko określić co ma wyjść z tych badań. Smartfony nieszkodliwe? Też sobie wymyślili. Przecież nie przyznają że są szkodliwe i emitują więcej promieniowania niż normalna komórka. Non stop aktywny internet i to wszystko cały czas promieniuje. Kobiety mają lepiej bo noszą to w torebce. A faceci w kieszeni spodni nieopodal ważnego organu który jest cały czas w promieniowaniu. Dodatkowo podczas snu jak 90% posiadaczy śpi ze smartfonem przy głowie. A potem się ludzie dziwią skąd nagle tyle nowotworów mózgu.
janek
7 lat temu
ale bzdura
aaaaa
7 lat temu
ale to z aplikacją
A
7 lat temu
NIE CHCĘ ISLAMIZACJI W EUROPIE!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić