Naukowcy odkryli eliksir młodości!

15

Póki co zabieg spowalniający proces starzenia naukowcy z powodzeniem przeprowadzili na myszach. Ale być może w przyszłości będą mogli skorzystać z niego ludzie.

Naukowcy odkryli eliksir młodości!
(Shutterstock.com)

Myszom zaaplikowano lek, wpływający na komórki odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Dzięki temu naukowcy mogli je rozpoznać oraz usunąć. Wyeliminowali również te zużyte, które gromadzą się wraz z wiekiem i mają destrukcyjny wpływ na organizm. Badania przeprowadził zespół amerykańskich naukowców Mayo Clinic.

Po niezwykłym eksperymencie życie myszy zostało przedłużone nawet o 35 procent.Gryzonie poddane temu zabiegowi nie dość, że żyły dłużej, to pod wieloma względami były zdrowsze.

Myszy były bardziej aktywne. Ich serca i nerki funkcjonowały lepiej niż narządy tych, które starzały się naturalnie. W organizmach zwierząt, na których przeprowadzono eksperyment, odnotowano również mniej stanów zapalnych i mniej nowotworów.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, w jakim stopniu ludzie będą mogli korzystać z tego odkrycia.Ale grupy badawcze analizują, co może stanowić podstawę spowolnienia procesu starzenia u człowieka.

Ponieważ technika badawcza opiera się na inżynierii genetycznej, nie może być bezpośrednio stosowana u ludzi, ale istnieją grupy badawcze, które próbują jednak odnaleźć możliwości wykorzystania wyników badań – powiedział "The Independent" dr Darren Baker, który kierował doświadczeniami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić