o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Naukowcy odkryli nową planetę. Tutaj może być życie

20
Podziel się

Naukowcy z kilkudziesięciu ośrodków odkryli planetę, na której może istnieć życie. Od Ziemi jest oddalona o niespełna 40 lat świetlnych.

Naukowcy odkryli nową planetę. Tutaj może być życie
(M. Weiss/CfA)
bESPmIut

Nowa planeta o nazwie LHS 1140b znajduje się w gwiazdozbiorze wieloryba. Wiek planety szacowany jest na 5 miliardów lat. Z kolei jej rozmiar to 1,4 średnicy Ziemi – prawie 18 tys. km. Zdaniem naukowców masa LHS 1140b jest aż siedem razy większa od naszej planety. To oznacza, że najprawdopodobniej składa się w przeważającej mierze ze skał.

Planeta krąży wokół czerwonego karła. Gwiazda powoli się wypala, ale to nie zraża naukowców. Ich zdaniem daje wciąż wystarczająco dużo światła, aby na powierzchni nowej planety była płynna woda. Do tego ma tam utrzymywać się atmosfera. Właśnie w takich warunkach na Ziemi pojawiło się życie.

Badacze są dużymi optymistami. Odległość prawie 40 lat świetlnych nie oznacza, że tam polecimy. Będziemy mogli jednak podejrzeć naszego sąsiada. Wszystko za sprawą nowoczesnych teleskopów, które są właśnie budowane. Mowa tu m.in. o europejskiej konstrukcji E-ELT. Dzięki niej naukowcy sprawdzą, czy znajduje się tam tlen. Jeśli tak, być może istnieją tam jakieś formy życia.

bESPmIuv

*Odkryciem planety zajmowało się kilkudziesięciu naukowców. *W badaniach nad nowym znaleziskiem udział brały osoby z m.in. Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytety Kolorado, Obserwatorium w Genewie, Instytutu Planetologii i Astrofizyki w Grenoble oraz Caltechu. Szefem zespołu był Jason Dittmann z Uniwersytetu Harvarda.

To już kolejne takie odkrycie w tym roku. Pod koniec lutego poinformowano o znalezieniu siedmiu planet wielkości Ziemi w odległości także 40 lat świetlnych od nas. Znajdują się w gwiazdozbiorze wodnika w układzie TRAPPIST-1. Trzy z nich mają podobno nadawać się do zamieszkania. One także krążą wokół czerwonego karła.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bESPmIuB
bESPmIuW
KOMENTARZE
(20)
ej
5 lata temu
formy życia nie zawsze potrzebują tlen, mogą się przystosować do innej atmosfery
xcv
5 lata temu
Ale żeście pocisnęli, gwiazda powoli się wypala. Szacowany czas życia czerwonych karłów sięga, 10 bilionów lat a tak gwiazda ma około 5 miliardów lat więc raczej bardzo daleko jej do śmierci.
generał
5 lata temu
kiedy wreszcie odkryjemy jakąś planete zdatną do zamieszkanie to biorę moją armię i lecimy ją podbić nawet jak są tam jacyś tubylcy
bESPmIuX
e-niech
5 lata temu
Do tego aby istniało życie nie potrzebny jest tlen, na ziemi reż istnieją organizmy które nie potrzebują tlenu.Pytanie które będzie trzeba postawić na nowo, to co oznaczamy życiem, czy zużywanie tlenu czy formą inteligencji.
sss
5 lata temu
koniec jest bliski
lolek
5 lata temu
"Naukowcy z kilkudziesięciu ośrodków odkryli planetę, na której może istnieć życie. Od Ziemi jest oddalona o niespełna 40 lat świetlnych." Tylko żeby nie było tam PIS-u
qsqs
5 lata temu
Pocieszająca wiadomość, zwłaszcza, że w Polsce "nie ma życia".
Wladimir
5 lata temu
U nas też się wszystko kręci wokół małego czerwonego ze złości karła...
Fizyk
5 lata temu
Odkrycie polega na tym, że coś jest zbadane i udowodnione a tutaj mamy jedno wielkie gdybanie !!!
Ainstain
5 lata temu
mnie to też juz powoli denerwuję to oglaszanie odkryć, jak to się określa drugiej ziemi. Ale durne media wszystko przekrecają jak zwykle. Na planecie 7x cięższej od naszej nie pożyli byśmy długo. Chodzi ogólnie o znalezienie życia poza ziemią a nie jak to jest opisywane, planety która była by dla nas drugim domem.
Velvet
5 lata temu
Mam to gdzieś! Co odkryto i gdzie? Za miedzą, czy tam gdzie ani wzrok ani żaden aparat ludzki nie sięga.
Ja
5 lata temu
Moze mi ktos wyjasnic dlaczego ludzie uwazali kiedys ze ziemia jest plaska? Pozniej pojawil sie Kopernik i tylko z patrzenia w niebo zauwazyl ze to my krecimy sie wokol slonca. A teraz po tylu latach teoria plaskiej ziemi wraca.A w teorie kopernika jakos nie mam zaufania.
FUK
5 lata temu
JA MYŚLAŁEM ŻE JESTEM OGIEREM ALE NIE
bESPmIuP
Otaku
5 lata temu
W ogóle to koncept kolonizacji jest śmieszny. Górnictwo na asteroidach i mieszkanie w kosmicznych habitatach to lepsza i tańsza alternatywa !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić