aktualizacja 

Naukowcy ogłosili, co tak naprawdę napędza Facebooka

Jaki jest główny czynnik skłaniający ludzi do publikowania postów na Facebooku? Dzięki badaczom z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie sprawa jest jasna.

Naukowcy ogłosili, co tak naprawdę napędza Facebooka
(Pixabay.com)

Naukowcy przeanalizowali ankiety 1193 użytkowników Facebooka studiujących na jednym z niemieckich uniwersytetów. Pytano w nich o nawyki dotyczące korzystania z tego portalu: częstotliwość czytania i publikowania postów, grono znajomych, motywację do zamieszczania postów, rodzaj najchętniej czytanych i publikowanych treści - informuje PAP.

To zazdrość najczęściej kieruje ludźmi w momencie zamieszczania wpisów. Jest też druga możliwość: chęć wywołania tego uczucia u kogoś innego.

Tak powstaje błędne koło zazdrości i zarozumiałości. A użytkownicy zaczynają postrzegać swoje życie jako mniej wartościowe, niż mają inni. Działa to tak: czytamy coś, co wywołuje w nas zazdrość i poczucie niższości, więc zaraz sami zamieszczamy post, który przedstawia lepszą wersję nas samych – tłumaczą autorzy pracy opublikowanej na łamach „Information Systems Research”.

Profesor Izak Benbasat, główny autor badania, jako przykład podaje zamieszczanie zdjęć z wakacji.

Pokazujemy znajomym wyłącznie te najlepsze fotografie, ukazujące nas (nasz wygląd, życie, rodzinę, status) z najkorzystniejszej strony. Czynnikiem, który za to odpowiada jest zazdrość, a konkretnie chęć wywołania zazdrości u innych osób. Pokazując takie zdjęcia, czy pisząc w określony sposób o swoim życiu, tworzymy zafałszowany obraz rzeczywistości, a motywem tego jest pragnienie, aby inni zobaczyli nas w lepszym świetle i nie mieli za gorszych od siebie. Cały czas się porównujemy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić