Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Naukowcy pewni: Globalnemu ociepleniu winne nie wzdęte krowy, ale... ostrygi

27
Podziel się:

Małże, omułki i ostrygi generują "absurdalnie wielkie" ilości gazów cieplarnianych, twierdzą autorzy nowego badania.

Naukowcy pewni: Globalnemu ociepleniu winne nie  wzdęte krowy, ale... ostrygi
(Getty Images, Brian Ach)

Ilość gazów odpowiedzialnych za ocieplanie klimatu produkowana przez jadalne mięczaki jest równa tej, jaką wydalają światowe stada bydła. Żyjące w oceanach stworzenia wydalają do tego substancje najbardziej szkodliwe, czyli metan i tlenki azotu. Wypuszczane do wody bąbelki tych gazów bardzo mocno przyczyniają się do podnoszenia temperatury na Ziemi. Ich szkodliwy potencjał jest 28 razy większy od dwutlenku węgla.

Uczeni z Cardiff i Sztokholmu publikują swoje odkrycie w czasie, gdy na świecie popularność zyskuje idea tworzenia farm ostryg, małż i omułków jako masowego źródła protein dla rosnącej populacji Ziemi - donosi "The Daily Telegraph".

Mięczaki odpowiadają za 1/10 metanu wydobywającego się z wód Bałtyku, twierdzą badacze. Tyle samo "produkują" układy pokarmowe 20 tys. krów mlecznych. Gdyby nagle z mórz i oceanów mięczaki zniknęły, ilość metanu podgrzewającego atmosferę spadłaby o 1/8.

Może to wydawać się śmieszne, ale te małe zwierzęta na dnie morza zachowują się dokładnie tak, jak krowy w oborze. I w jednym i w drugim przypadku za produkcję metanu odpowiadają bakterie w ich układach pokarmowych. Wydaje się, że choć niewielkie, to dość liczne organizmy, odgrywają ważną, dotąd niedostrzeganą rolę w kwestii zmian klimatu - zauważa szef szwedzkiej grupy autorów badań, dr Stefano Bonaglia.

Zobacz także: Zobacz także: Drony walczą z globalnym ociepleniem

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
maska
5 lata temu
Przecież małże istnieją od milionów lat...
mm
5 lata temu
nałożyć dodatkowy podatek na te dania
marleta
5 lata temu
No to zezrec wszystkie skorupiaki jak najszybciej[ dla mnie to jest absolutnie niejadalne],ale te skorupiaki istnieja miliony lat a globalne ocieplenie wymyslono stosunkowo niedawno???
stefan
5 lata temu
winni są jeszcze cykliści
Michał
5 lata temu
Opłacenie pseudonaukowców przez wielkie koncerny, którzy bez sensu wyjaśniają efekt cieplarniany jest odwróceniem uwagi od prawdziwego problemu czyli emisji gazów wywoływanych przez człowieka . Mięczaki w morzach były od miliardów lat, obecnie jest ich pewnie i tak mniej niż wcześniej z powodu zanieczyszczenia wód. Należy zająć się wielkimi fabrykami . Jedna fabryka emituje więcej gazów niż dziesiątki tysięcy aut. To jst prawdziwy problem . Napomnę tylko że USA nie podpisały i nie chcą podpisać traktatu z Kioto. To jedni z największych trucicieli prócz Chin. Ale wkońcu American Dream wymaga niskich kosztów produkcji :(
Hejka
5 lata temu
Nie byłem nawet na równiku. Więc równik przyjdzie do mnie :-)
olo
5 lata temu
"Mięczaki odpowiadają za 1/10 metanu wydobywającego się z wód Bałtyku, twierdzą badacze. Tyle samo "produkują" układy pokarmowe 20 tys. krów mlecznych. " To jak to się ma do tytułu? Jak 20 tyś. krów produkuje tyle metanu co mięczaki w morzu, a w Ameryce jedna farma z taką ilością krów to nie nowina. :D
gość
5 lata temu
Wszystko winne byle nie mafia paliwowa! Omułki istniały w oceanach od tysięcy lat albo dłużej, ale spalania gazów kopalnianych przed tysiącami lat nie było (ani tak dużej liczby ludzi, ani aut i samolotów, których liczba rośnie w postępie geometrycznym wraz z ilością ludzi).
J
5 lata temu
Zjedzmy je wszystkie...
FosFor
5 lata temu
Zapomnieli o robaczkach świętojańskich.
Sasza
5 lata temu
W końcu palenie węglem czy małże czy co2
stary
5 lata temu
Jak firma produkująca małże sponsoruje ten bezsensowny artykuł?
mar
5 lata temu
to wina Tuska !
gość
5 lata temu
Coś mi tu śmierdzi pewnie te małże we łbie tego naukowca/ców. Brednie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić